MENU
klinika

Tenis Femra

Triumfon në Pekin, sfidon rivalet për kreun

07.10.2018 - 16:17

Duket se koha e Serena Williams dhe Simona Halep ka mbaruar. Tenistja daneze Caroline Woznicaki triumfoi sot në turneun Masters të Pekinit, pas fitores 2-0 (6-3, 6-3) në finale ndaj letonezes Anastasija Sevastova.

Për bukuroshen daneze ky është suksesi i tretë sezonal, i dyti në Pekin dhe i 30-ti në karrierën e saj, në një ndeshje që ajo e dominoi dhe fitoi me meritë. Sevastova u përpoq të rivalizojë, por ishte e pafuqishme për ta bërë këtë gjë, teksa përvoja e 28-vjeçares Wozniacki bëri diferencën në fushë në të dyja setet.

Falë këtij suksesi, tenistja daneze, numri 2 në botë, ngushton ndjeshëm diferencën me kryesuese Simona Halep, që nuk luajti për shkak se është e dëmtuar, por parakalimi mund të ndodhë së shpejti në rast se tenistja rumune vazhdon të mos luajë.

wozniacki pekin
wozniacki pekin

Jam shumë e lumtur për këtë sukses. Jam në një moment të mirë, që shpresoj të vazhdojë sa më gjatë. Sezoni nuk ka përfunduar ende, do të ishte fantastike nëse do do ta mbyllja si numri 1”, – tha Wozniacki.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN