MENU
klinika

Qetësimi natyral i kokës

Vajrat esenciale dhe vitaminat që qetësojnë dhimbjen e kokës

12.10.2018 - 21:54

Dhimbjet e kokës nganjëherë mund të shërohen natyrshëm. Ilaçe bimore mund të ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga dhimbja e kokës e shpeshtë ose që vuajnë nga migrena.

Vaj esencial i lavandrës

Vaj esencial i lavendrës mund të perdoret për të nxitur relaksimin dhe për të lehtësuar në disa raste dhimbjet e kokës. Vajrat të livandos ose rozmarinës gjithashtu mund të lehtësojnë mendjen dhe enët e gjakut në kokë. Thithja e aromave të vajrave thelbësore (provoni eukalipt) mund të jetë veçanërisht e dobishme për dhimbjen e kokës dhe të sinuseve.

Magneziumi

Magnezi relakson enët e gjakut dhe mund të zvogëlojë dhimbjen e kokës. Mund të jepet në mënyrë intravenoze për të ndërprerë migrenën ose dhimbje koke të keqe të shkaktuar nga tensioni i lartë. Marrja e një suplementi me magnez citrate me gojë mund të parandalojë dhimbjen kokës. Duhet marret më mirë para se te shkoni për të fjetur.

Vitamina B

Riboflavin (vitamina B2) është efektive në parandalimin e disa dhimbjeve të kokës. Hulumtimet gjithashtu kanë gjetur se disa njerëz, veçanërisht ato me variacionet gjenetike të veçanta kanë lehtësim të dhimbjeve të kokës kur marrin supplement me vitaminë B12, B6 dhe acid folik.

Kompresa të nxehta ose të ftohta

Aplikimi i një komprese të nxehtë në pjesën e prapme të qafës ose ballit mund të lehtësojë tensionin dhe lehtësimin e vazokonstruksionit.

Për disa njerëz, një kompresë e ftohtë mund t’i bëjë që të ndihen më mirë. Një kombinim i kremrave që japin nxehje dhe vetë-masazh në muskujt e lënduar të qafës, mbrapa ose në pjesën e sipërme, mund të ndihmojnë në relaksimin e muskujve.

Një ilaç klasik naturopatik për një dhimbje koke është që të vendosni një kompresë të nxehtë në kokën tuaj dhe të vendosni këmbët tuaja në një vaskë me ujë të ftohtë. Kjo qasje hidroterapi mund të duket e çuditshme, por funksionon!

Një version më i butë i kësaj hidroterapie është që të ndryshojë një kompresë të nxehtë në kokë për 5 minuta me një të ftohtë të akullt për 2 minuta. Gjithmonë përfundoni me të ftohtë.

Hidratimi

Gjëja e parë që ndihmon në largimin e dhimbjes së kokës pa ilaçe është pirja e ujit ose e një pije elektrolitike. Kjo ndihmon për shkak se dehidrimi është një shkak i zakonshëm i një dhimbje koke.

Kjo është veçanërisht e dobishme për të hequr qafe një dhimbje koke që rezulton nga pirja e pijeve alkoolike. Idealisht, zgjidhni një pije elektrolitike pa ngjyra artificiale dhe ëmbëlsues, pasi këto mund të shtojnë një dhimbje koke. Paketat e përzierjeve me pije pluhur, të tilla si ato të përzier me vitaminë C, janë opsione të mira.

Nëse keni diabet është e rëndësishme të shikoni me kujdes përmbajtjen e sheqerit të pijeve.

Uji mineral dhe uji i kokosit janë shërime natyrore për dehidratim dhe lehtësimin e dhimbjeve të kokës që lidhen me dehidrimin. Ato janë burime natyrore të elektroliteve, pa sheqer të shtuar ose ëmbëlsues artificialë që gjenden në shumë pije elektrolitike tregtare.

Kafeina

Shumë dhimbje koke reagojnë ndaj kafeinës – një filxhan çaj ose kafe me kafeinë shpesh mund të zgjidhë një dhimbje koke.