MENU
klinika

Situata post-referendum

Zaev takim të mundshëm me liderin e opozitës, Mickoskin

02.10.2018 - 19:44

Dy subjektet politike konfirmojnë se deri më tani nuk ka asnjë informacion për takim të mundshëm mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kreut të VMRO-DPMNE-s, Hristijan Micskoski.

Partitë nuk e kanë vendosur ende nëqoftëse takimi do të jetë në nivel liderësh, partiak apo nivel deputetësh. Aktualisht mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së ekzistojnë grupe pune të përbashkëta në Kuvend të cilat deri më tani kanë punuar për harmonizimin e ligjeve reformuese.

Ndaj kërkesës së kryeministrit Zaev për zgjedhje të parakohshme parlamentare, lideri i opozitës Mickoski iu përgjigj me kërkesa shtesë si: ndërrimin e Prokurorit Publik me propozim të opozitës dhe formimin e Qeverisë teknike 100 ditë para zgjedhjeve, ashtu siç liderët u morën vesh në takimin e fundit para referendumit.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rreziku i zgjedhjeve të parakohshme

Referendumi/ Zaev kërkon bisedime me opozitën


Mbledhja e parë e përbashkët qeveritare

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës dhe M. së Veriut

Çfarë shkruajti shtypi gjerman?

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Von der Leyen njofton vizitën në Ballkan

“Do përçoj angazhimin tonë për anëtarësimin në BE”

"Qeveria nuk duhet të japë dorëheqje"

Zjarri me 14 viktima, Zaev: Tragjedi ndodhin gjithkund

DW: Qëndrimi i Berlinit për “Ballkanin e Hapur”

Miguel Berger: Projekt historik që duhet jetësuar

Identifikimi i disa prej viktimave përmes ADN

Tragjedia në Tetovë/ “Gjithçka ndodhi në 3-5 minuta”