MENU
klinika

Në Zambia

Zbulohet smeraldi 2 mln paund, 5,655 karatë

31.10.2018 - 10:23

Një smerald i rrallë me vlerë rreth 2 milionë paund është zbuluar së fundmi nga një kompani angleze që merret me përpunimin e gurëve të çmuar.

Zbulimi është bërë në një minierë në Kagem të Zambias. Guri me ngjyrë të gjelbër me 5,655 karatë, është zbuluar nga gjeologu Debapriya Rakshit dhe veterani i minierave Richard Kapeta.

kolana e librave

Ky gurë i çmuar pritet të dalë në ankand gjatë muajit të ardhshëm në Singapor.

Megjithatë, ky nuk është zbulimi i parë i këtij lloji që bëhet në Zambia pasi 8 vite më parë gjeologët zbuluan një gurë të çmuar 6,225 karatëve që është shitur në Lusaka të Zambisë, dhe në fund ka përfunduar në dollapin e një kompanie indiane.

Për këtë sezon veror, ndryshe...

5 librat që rekomandon Bill Gates

Reagimi i televizionit "flakë më flakë"

Agron Llakaj i drejtohet AMA-s për reality-shown e TopChannel

"Më la lidhur deri kur u zgjuan gjelat e Surrelit"

Kryeministri fiksohet pas filmit “Gangs of London”

Dhe.. jo! Nuk është bashkëshortja!

Lorik Cana zbulon se për kë është tepër xheloz

‘Ke ndër mend të bësh një bebe?’

Besa Kokëdhima tregon kur do të bëhet nënë