MENU
klinika

"Fakte shëndetësore" kontradiktore

5 Mitet e ushqimit të shëndetshëm

18.11.2018 - 14:31

Mitet zakonisht janë të rreme, por disa janë të shëndetshme!

Të gjithë pretendojnë se e njohin sekretin më të fundit për një dietë të shëndetshme. Nëse keni marrë informacionin nga një studim, interneti, ose nga një mjek, mundësia që ky informacion të jetë i saktë është paksa e mundshme.

Por, shumë nga këto “fakte shëndetësore” janë kontradiktore, falë faktit se shumica e tyre janë mite të plota. Sot do tju tregojmë pesë mite të zakonshme të të ushqyerit të shëndetshëm që keni dëgjuar shpesh dhe pse duhet t’i shpërfillni ato.

Miti # 1: Hani fruta vetëm në mëngjes.

5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al
5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al

Nuk ka dyshim se fruti i freskët është një zgjedhje e shëndetshme nëse dëshironi të hani të pastër.

Megjithatë, disa fruta (duke përfshirë ananasin, shalqi dhe banane) përmbajnë shumë sheqer natyror, duke u dhënë atyre një indeks të lartë glycemic-do të thotë se ata mund të ngrenë nivelet e sheqerit në gjak.

Për të shmangur një tufë dhe përplasje të shpejtë,hani fruta me burim proteinash ose yndyrash, të cilat do të zgjasin më shumë për të tretur dhe t’ju ndihmojnë furnizimin me energji të qëndrueshme. Edhe pse frutat janë në thelb të shëndetshme, ju duhet të rregulloni sasinë.

Shumica e frutave janë një burim i mirë i karbohidrateve (të cilat janë krejtësisht të shëndetshme!). Por nëse ju jeni carbs ose ndjekur një dietë të ulët me karbohidrate , duhet të kontrolloni sasinë e tyre.

Miti # 2: Ngrënia e shpeshtë përshpejton metabolizmin.

5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al
5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al

Shkalla juaj metabolike lidhet me atë që hani, jo sa shpesh hani.

Në vend që të fokusoheni në frekuencën tuaj të ngrënies, përqendrohuni te konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me lëndë ushqyese.

Miti # 3: Vaj kokosit shkrin yndyrë.

5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al
5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al

Vaj kokosit ka zhvilluar një reputacion si zgjidhja për të gjitha problemet tuaja. Njerëzit e përdorin atë si një hidratues, si një zëvendësim për vajra të tjera dhe mund ta përdorin për gatim dhe pjekje.

Megjithatë, thjesht konsumimi i vajit të kokosit nuk do të “djegë yndyrën” magjike, siç pohojnë disa mite.

Plus, konsumimi i tepërt (ose duke konsumuar atë përveç të gjitha ushqimeve të tjera të ditës) mund të pengojë humbjen e peshës ose të shkaktojë shtim në peshë, pasi ka 121 kalori dhe 11 gram yndyra të ngopura në një lugë gjelle.

Miti # 4: Konsumimi i karbohidrateve gjatë natës çon në shtim në peshë.

5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al
5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al

Shumë hulumtime kanë treguar se heqja e karbohidrateve tërësisht në të vërtetë mund të jetë e dëmshme për shëndetin.

Ato janë një burim i karburantit për trupin dhe trupi mund të metabolizojë dhe tretë në mënyrë efikase karbohidratet në çdo kohë të ditës.

Një studim ka treguar edhe se kufizimi i karbohidrateve para gjumit mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak.

Miti # 5: Lëngjet janë të mirë për humbje peshe.

5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al
5 mitet e ushqimit te shendetshem-konica.al

Megjithëse lëngjet janë një mënyrë më e lehtë për të rritur sasinë e marrjes së vitaminave, ato në të vërtetë mund të të lënë të mangët në kalori, proteina, fibra dhe yndyra.

Kjo për shkak se, ndryshe nga smoothies, ju merrni vetëm lëngun nga frutat dhe perimet dhe jo pjesët e fibrave që ndihmojnë në tretje të ngadaltë dhe të ndjeheni të ngopur.

Lëngjet nuk janë domosdoshmërisht keq – sidomos nëse ju furnizojnë me lëndë ushqyese nga prodhimet e freskëta.

Nga neutralizimi i aromave të këqija tek...

Ja pse duhet të përdoni llum kafeje

Ja shenjat e para që duhet të dini!

Sa zgjat helmimi nga ushqimi?