MENU
klinika

Sot, 79 vjeçe

A e njihni mbretëreshën e Rock ‘n’ Roll-it?

26.11.2018 - 17:11

Tina Turner, e lindur më 26 nëntor 1939 me emrin Anna Mae Bullock, është këngëtare, kompozitore, kërcimtare dhe aktore zvicerane e lindur në Amerikë.

Turner u ngrit në rang ndërkombëtar si një këngëtare e njohur me ‘Ike Turner’s Kings of Rhythmpara’. Një nga artistet më të shitur në botë të të gjitha kohërave, ajo është e njohur si Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it. Ka shitur më shumë se 200 milionë regjistrime në mbarë botën deri më sot.

Ajo njihet për prezencën e saj energjike në skenë, vokalin e fuqishëm dhe jetëgjatësinë e karrierës. Turner arriti një rekord botëror në Guinness për audiencën më të madhe (180,000) në një interpretim solo.

Anna Mae Bullock u lind në një familje të vogël në Nutbush, Tennessee. Duke u rritur në juglindje të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ajo filloi të këndonte në koret e kishave lokale. Ajo e filloi karrierën e saj në vitin 1958 si një këngëtare e paraqitur me ‘Ike Turner’s Kings of Rhythmpara’ duke u regjistruar fillimisht nën emrin ‘Little Ann’.

Njohja e saj në publik si Tina Turner filloi në vitin 1960 si një anëtare e ‘Ike & Tina Turner Revue’. Në autobiografinë e saj, ‘Unë, Tina’ (1986), ajo hodhi dritë mbi disa raste të abuzimit të rëndë kundër saj nga Ike para ndarjes së tyre në vitin 1976. Ajo u bë adhuruese e Budizmit Nichiren në vitin 1973.

Pas divorcit me Ike, ajo rindërtoi karrierën e saj përmes shfaqjeve të drejtpërdrejta. Në vitet 1980, Tina filloi një rikthim të madh me një tjetër varg hitesh, duke filluar në fund të vitit 1983 me këngën ‘Let’s Stay Together’, e ndjekur nga albumi i pestë i këngëtarit Private Dancer, i cili u bë një sukses mbarëbotëror.

Albumi përmbante këngën ‘What’s Love Got to Do with It’ e cila u bë hit i madh dhe Tina fitoi katër ‘Grammy Awards’ duke përfshirë ‘Record of the Year’.

Suksesi i saj solo ka vazhduar gjatë viteve 1980 dhe 1990 me albume përfshirë ‘Break Any Rule’ dhe ‘Foreign Affair’, dhe me solo të tilla si ‘We Don’t Need Another Hero (Thunderdome)’, ‘Typical Male’, ‘The Best’, ‘I Don’t Wanna Figh’, si dhe ka fituar çmimin ‘GoldenEye’, për filmin James Bond të vitit 1995 me të njëjtin emër.

Në vitin 1993, ‘What’s Love Got to Do with It’, një film biografik i përshtatur nga autobiografia e saj, doli së bashku me një album fonogrami shoqërues.

Përveç karrierës së saj muzikore, Tina gjithashtu ka fituar sukses duke luajtur në filma të ndryshëm. Ka luajtur rolin e Mbretëreshës Acid në filmin muzikor Tommy 1975, një rol kryesor së bashku me Mel Gibson në filmin aksion ‘Mad Max Beyond Thunderdome’ në vitin 1985 dhe një rol cameo në filmin ‘The Last Action Hero’ të vitit 1993.

Në vitin 2008, Tina u kthye nga gjysma e daljes në pension për të ndërmarrë turin ‘Tina 50th Anniversary Tour’. Turneu i Tinës u bë një nga shfaqjet më të mëdha dhe më të shitura për sa i përket biletave.

Edhe pse një qytetare e lindur në Amerikë, Tina hoqi dorë nga shtetësia amerikane në vitin 2013, pasi u bë shtetase e Zvicrës.

Gjatë karrierës së saj, Tina Turner ka fituar 12 çmime Grammy. Ajo është e vetmja artiste femër që ka mbledhur nominime të njëpasnjëshme Grammy për pop, rock dhe R & B. Në vitin 1993, World Music Awards i dha asaj çmimin ‘Legend’. Në vitin 2000, Tina Turner ishte artistja femër me më shumë shfaqje në Wembley Arena dhe në Wembley Stadium.

Rolling Stone e rendit Tina Turner në vendin 63 në listën e tyre të 100 artistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe të 17-n në listën e tyre të 100 këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Në vitin 1991, Tina Turner u fut në ‘Hall of Fame Rock and Roll’. Tina Turner ka yllin e vet në ‘Walk of Fame’ në Hollywood dhe ‘St Louis Walk of Fame’.