MENU
klinika

Loja e Rusisë në Ballkan

Putin kundër marrëveshjes Kosovë-Serbi?

15.11.2018 - 09:41

Presidenti rus Vladimir Putin po mban kontakte me zyrtarët në Kosovë në përpjekje për të ndalur marrëveshjen midis Prishtinës dhe Beogradit në llogari personale me Perëndimin.

Sipas mediave serbe, njerëzit afër Putinit ishin “vendosur” në Prishtinë muaj më parë.

Shërbimet e sigurimit të disa vendeve perëndimore kanë bërë disa vizita të tilla. Uashingtoni, Berlini dhe Brukseli janë gjithashtu të njohur me këtë informacion”, thonë mediat serbe.

Krijimi i komunikimit për rrugën Prishtinë-Moskë u ndez në qendrat evropiane. Ndryshimi në politikën amerikane ndaj Kosovës nuk është rastësi.

Kur informacioni në lidhje me takimet erdhi në adresat në qendrat evropiane dhe në Uashington, ajo ishte gjithashtu një shenjë e një ndryshimi në kursin e SHBA-së kur është fjala për zgjidhjen e problemit të Kosovës”, shkruajnë ato.

Emanuel Macron, Angela Merkel dhe zyrtarët e BE po pyesin për arsyet e takimit të Hashim Thaçit dhe Vladimir Putinit. Nga ana tjetër, Putini me dashje e drejton gishtin e tij karshi Perëndimit.

Putini po përpiqet të parandalojë ndonjë marrëveshje, pavarësisht nga ajo që ai thotë publikisht. Me arritjen e një marrëveshjeje midis Beogradit dhe Prishtinës, Rusia do të humbiste ndikimin e saj në këtë rajon dhe për këtë arsye Moska zyrtare do të bëjë gjithçka që mundet për të gjetur zgjidhjen”, thonë mediat në Serbi. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN