MENU
klinika

Deklarata

Azili për Gruevskin/ Hahn i ‘kërkon llogari’ Hungarisë

21.11.2018 - 11:35

Komisari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn, përmes profilit të tij në Twiter ka kërkuar sqarime nga kryeministri hungarez, Viktor Orban, lidhur me azilin e ish-kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski.

Hahn kërkon sqarime se në çfarë baze Hungaria i ka miratuar azilin Gruevskit.

Sundimi i së drejtës është parimi kyç i vendeve anëtare dhe vendeve kandidate. Kjo është e rëndësishme për kredibilitetin e Evropës”, ka shkruar ai. /Konica.al/