MENU
klinika

Provojeni

Bëni serumin  vetëm me dy përbërës dhe qepikët tuaj do të rriten në pak ditë

10.11.2018 - 11:23

Qerpikët  e gjatë dhe të dendur  janë dëshira e  çdo femre  që dëshiron të duket e bukur dhe seksi.

Ndërsa disa prej atyre të janë  me fat dhe kanë  lindur me qerpikë të gjatë dhe të trashë, shumica e femrave  mundohen ti rregullojnë me  produkte kozmetike si bojrat e ndryshme  ose me qerpikët artificialë për të arritur rezultatet që duan.

 

Sot do tju tregojmë  një serum të ri që mund të bëhet në shtëpi me vetëm dy përbërës. Ky serum premton shumë, do ti zgjasë dhe do i bëjë qerpikët më të trashë në vetëm disa javë. Shumë  blogerë nga e gjithë bota janë të prirur për efektivitetin e saj. Duke pasur parasysh çmimin e tij dhe lehtësinë e përgatitjes, nuk keni justifikime për të mos provuar!

Gjithcka  që ju duhet është vaj esencial  që ju mund të blini në çdo farmaci dhe lëvozhgën e një limoni. Për serum shtëpi për rritjen e qerpikët ju do të duhet:

  1. Rreth 20ml vaj ricini – në dispozicion në çdo farmaci,
  2. Një lëkurë limoni,
  3. Një enë sterile me një kapak për të mbajtur serumin e rritjes së qerpikëve.

 

Mënyra e trajtimit të qerpikëve:

1 Hapi: Merrni një limon të freskët dhe  qëroni lëkurën .

kolana e librave

2 Hapi: Grini limonin në copa të vogla

  1. Hapi: Lëreni copat e lëvozhgës së limonit të thahen në ajër për disa orë

4 Hapi: Vendoseni lëvorën e thatë të limonit në një tas steril me kapak në të cilin keni  hedhur 20 ml vaj ricini,

5 Hapi: Lereni  të qëndrojë për  minimumi 72 orë  dhe maksimumi  5 ditë.

6 Hapi: Hiqeni lëvozhgën e limonit duke e kulluar dhe  serumi është gati,mund të filloni ta përdorni!

Aplikimi.

Në mbrëmje, pasi të keni  hequr  tërësisht tualetin që keni përdorur gjatë ditës, aplikoni serumin për rritjen e qerpikëve.

Kujdes! Mos aplikoni tamponët në të gjithë qepallën sepse do të ngriheni  në mëngjes me qepalla të fryra, të cilat shpesh ndodhin kur ngarkoni një sasi të madhe lagështie gjatë natës. Në vend të kësaj, aplikoni serumin me pambukët që përdorën për pastrimin e  veshit direkt në rrënjët e qerpikëve. Rezultatet  do të jenë të dukshme pas dy javësh.Mos vendosni shumë sasi pasi  nuk ka nevojë. Pambukët  dhe boja që do përdorni për të lyer qerpikët duhet të jenë shumë të pastër. Pas përdorimit të serumit,në mëngjes lani  sytë mirë  për të shmangur kontaminimin e tij me baktere nga fytyra apo nga produktet kozmetike që do të përdorni.Nëse keni ndonjë lloj infeksioni të syrit ose një reaksion alergjik ndaj ndonjë prej përbërësve, mos e provoni këtë trajtim!