MENU
klinika

Europe Music Awards

Camilla “pushton” MTV, edhe Dua Lipa rrëmben një çmim

05.11.2018 - 11:22

Ishte Camilla Cabello këngëtarja që rrëmbeu 4 statuja nga 7 nominime në “MTV Europe Music Awards”, versioni europian i çmimeve të ish-rrjetit muzikor.

Amerikania e lindur në Kubë, 21-vjeçaremori çmimet si: “artistes më të mirë”, të “videos” dhe “këngës” më të mirë për “Havana”, si dhe atë të “artistes më të mirë amerikane”.

Ndërkohë, në këtë ngjarje kaq të rëndësishme për muzikën nuk ka mbetur pa u vlerësuar edhe këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa, e cila rrëmbeu çmimin si “artistja më e mirë e muzikës pop”.

Në skenën e “MTV European Music Awards” shkëlqeu edhe një tjetër shqiptare, Bebe Rexha, e cila me performancën e saj, nga një vaskë banjoje në një skenë qendrore që ngrihet, e rrethuar nga 100 balerinë, elektrizoi publikun me “I’m a mess”.

Lista e plotë e ndarjes së çmimeve:

Best Artist
Camila Cabello

Best Video
Camila Cabello, Havana ft. Young Thug

Best Song
Camila Cabello, Havana ft. Young Thug

Best Pop Artist
Dua Lipa

Best New Artist
Cardi B

Best Look
Nicki Minaj

Best Hip-Hop Artist
Nicki Minaj

Best Live Artist
Shawn Mendes

Best Rock Artist
5 Seconds of Summer

Best Alternative Artist
Panic! At The Disco

Best Electronic Artist
Marshmello

Biggest Fans
BTS

Best World Stage
Alessia Cara: MTV Spotlight @ Hyperplay, Singapore 2018

Best US Act
Camila Cabello

Global Icon
Janet Jackson