MENU
klinika

Foto të rralla

Charlie Chaplin siç nuk e keni parë asnjëherë!

20.11.2018 - 12:14

Charlie Chaplin lindi më 16 prill 1889 në Londër dhe vdiq më 25 dhjetor 1977 në Vevey të Zvicrës. Ai ishte një regjisor, aktor dhe komedian anglez i njohur pothuajse nga e gjitha bota, për filmat e tij komikë që i mbajtën njerëzit të mbërthyer pas ekranit për një kohë të gjatë.

Chaplin u bë një ikonë mbarëbotërore përmes personazhit të tij të ekranit “Tramp” dhe konsiderohet si një nga figurat më të rëndësishme në historinë e industrisë së filmit. Karriera e tij zgjati më shumë se 75 vjet, që nga fëmijëria në epokën e Viktorias deri në një vit para vdekjes së tij në 1977.

Fëmijëria e Chaplin në Londër ishte e karakterizuar nga varfëria dhe vështirësitë. Pasi i ati nuk ishte pranë tij dhe nëna luftonte financiarisht, ai u dërgua dy herë në një shtëpi punimi para se të mbushte nëntë vjeç. Kur ishte 14 vjeç, nëna e tij ishte vendosur në një azil mendor.

Chaplin filloi të performonte në moshë të re, duke vizituar sallat e muzikës dhe më vonë duke punuar si aktor dhe komedian.

Në moshën 19 vjeç, ai nënshkroi me kompaninë prestigjioze ‘Fred Karno’, e cila e çoi në Amerikë. Chaplin dukej se ishte i lindur për industrinë e filmit dhe filloi të shfaqej në vitin 1914 për ‘Keystone Studios’. Ai shpejt e zhvilloi personazhin e Tramp dhe krijoi një bazë të madhe admiruesish.

Chaplin drejtoi filmat e tij nga një fazë e hershme dhe vazhdoi të lulëzonte me zanatin e tij kur u transferua në korporatat ‘Essanay’, ‘Mutual’ dhe ‘First National’. Deri në vitin 1918, ai ishte një nga figurat më të njohura në botë.

Në vitin 1919, Chaplin bashkë-themeloi kompaninë e shpërndarjes ‘United Artists’, e cila i dha atij kontroll të plotë mbi filmat e tij. Krijimi i tij i parë ishte ‘The Kid’ (1921), i ndjekur nga ‘A Woman of Paris’ (1923), ‘The Gold Rush’ (1925) dhe ‘The Circus’ (1928).

Ai nuk pranoi të zhvendosej në filmat me zë në vitet 1930, por prodhonte ‘City Lights’ (1931) dhe ‘Modern Times’ (1936) pa dialog. Chaplin u bë gjithnjë e më shumë politik, dhe filmi i tij i ardhshëm, ‘Diktatori i Madh’ (1940), satirizoi Adolf Hitlerin.

Vitet 1940 ishin një dekadë e shënuar me polemika për Chaplin, dhe popullariteti i tij ra me shpejtësi. Ai u akuzua për simpati komuniste dhe martesat me shumë femra më të reja shkaktuan skandal.

Një hetim i FBI-së u hap dhe Chaplin u detyrua të largohej nga Shtetet e Bashkuara dhe të vendosej në Zvicër.

Ai braktisi ‘Tramp-in’ në filmat e tij të mëvonshëm, të cilët përfshijnë ‘Monsieur Verdoux’ (1947), ‘Limelight’ (1952), ‘Mbreti në Nju Jork’ (1957) dhe ‘Një konteshë nga Hong Kongu’ (1967).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN