MENU
klinika

Nga The Economist

Demokratët fituan/ A është Trump në rrezik?

08.11.2018 - 15:24

Para zgjedhjeve afatmesme të 6 nëntorit, Elijah Cummings, një kongresmen nga Baltimore, Maryland, u betua se demokratët do të bënin atë që republikanët kanë refuzuar, hetime për Trump dhe administratën e tij.

Mbikëqyrja e administratës do të jetë një karakteristikë e Kongresit të ri. Ka vetëm shumë pak çështje për të cilat presidenti, Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve dhe republikanët ende përgjegjës për Senatin, mund të arrijnë kompromis në 2019. Ata përfshijnë modernizimin e rrugëve, tubacioneve, rritja e shpenzimeve të barnave etj.

Në të kundërt, lista e gjërave që demokratët do të hetojnë për Trump është goxha e gjatë.  Ajo nis me hetimin e Robert Mueller, vazhdon me ndërhyrjen e zgjedhjeve të Rusisë në 2016, marrëdhëniet e biznesit me rusët, etj.

Lista është shumë më e gjatë se kaq. Ajo përfshin nivelin e lartë të shpenzimeve federale në hotelet në pronësi Trump dhe vendpushimet e golfit, dhënien e lejeve të sigurisë për njerëzit me të kaluar të dyshimtë. Gjithashtu, përfshin hetimin e llogarive private të postës elektronike dhe telefonave të pasiguruar nga zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë.

Çështje të tjera lidhen me biznesin e pasurive të patundshme familjare të Trump, marrëdhëniet e biznesit, dhe përfitimet e disa sekretarëve të kabinetit.

Disa aktivistë demokratë duan që partia të përpiqet të fajësojë presidentin, por udhëheqësit, duke përfshirë Nancy Pelosin, nuk e bëjnë këtë. Një veprim i tillë do të sillte rreziqe të mëdha politike për Demokratët në vitin 2020 nëse dështon.

Hetimet e tyre mund të vazhdojnë pa ndërlikuar hetimin e Muellerit. Më 7 nëntor, Jeff Sessions, avokati i përgjithshëm dha dorëheqjen, me kërkesë të presidentit. Kështu që hetimet demokratike në Rusi mund të jenë puna më e rëndësishme e kongresit të vitit të ardhshëm.

Nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Politikat e Trumpit do të ndryshojnë?

Rezulatet e zgjedhjeve amerikane/ A përfiton Kina?