MENU
klinika

Produkte natyrale

Doni lëkurë të butë dhe të lëmuar? Provoni…

21.11.2018 - 13:43

Kujdesi për lëkurën mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe të përmirësoni shëndetin e përgjithshëm. Në këtë artikull do të gjeni disa sugjerime për t’ju ndihmuar të zhvilloni një rutinë të përshtatshme veçanërisht për nevojat e lëkurës suaj. Lëkura e shëndetshme është lëkurë e bukur, kështu që mësoni se si ti bëni tuajat, të dyja!

 

Lëkurë e shëndetshme

Mbani nën kontroll stresin për lëkurë të shëndetshme. Kur jeni tepër të stresuar, lëkura mund të bëhet më e ndjeshme dhe të ketë reagime negative. Është më e lehtë të keni lëkurë të shëndetshme nëse nuk jeni të stresuar.

Për njollat, përdorni një uthull molle. Edhe pse e butë, kjo uthull do të kthehejë lagështinë  në lëkur dhe do të minimizojë  puçrrat. Përdoreni atë gjatë ditës pasi era e uthullës është e forte dhe ndoshta nuk mund ta duroni dot ndërsa jeni duke fjetur .

Pasi të punoni, largoni djersën me nje dush të vakët . Nuk mjafton vetëm të fshini fytyrën; kjo nuk eliminon bakteret sipërfaqësore, vajrat dhe lëkurën e vdekur.Kujdes , uji  nuk duhet të jetë shumë i nxehtë ose i ftohtë.

Nëse doni që lëkura të jetë më e shëndetshme, ngrohni locionin para se ta vendosni atë. Hidratuesi i ngrohtë është më efektive, sepse lëkura e thith atë më mirë dhe më të shpejtë. Për ta ngrohur hidratuesin, vendosni pak në një enë mikrovale dhe ngroheni për një kohë shumë të shkurtër (5 sekonda maksimumi), ose futeni në një tas plot me ujë të ngrohtë për ta ngrohur kremin.

Për të mbrojtur veten nga dielli në mënyrë më efikase, merrni disa pilula me shegë në çdo farmaci. Këto do të rrisin rezistencën e lëkurës ndaj rrezeve të dëmshme të diellit, ato janë plotësisht natyrale; prandaj, ata nuk e dëmtojnë trupin dhe do t’ju bëjnë të dukeni dhe të ndiheni më të shëndetshëm.

Konsumoni  shumë ujë të freskët në rutinën e përditshme. Uji ndihmon në mbajtjen e lëkurës së hidratuar. Kur lëkura është e mirë-hidratuar, mund të përballojë më mirë shkatërrimet e diellit dhe ndotjen e mjedisit. Kjo siguron që lëkura të duket e mrekullueshme.

Buzët duhet të mbrohen gjithashtu. Gjatë muajve të dimrit ajri bëhet shumë i thatë. Nëse nuk kujdeseni për të hidratuar buzët me balsam ,do të keni përvojën e pakëndshme të buzëve të  thata dhe plasaritura.

Bazat pa vaj ose pluhurat janë shumë të mira për lëkurën me yndyrë . Fondatina e thatë ndihmon për thithjen e vajrave, kështu që fytyra mund të duket më e freskët.

Mbajtja e duarve të hidratuara është gjithashtu shumë e rëndësishme. Gjtaë  larjeve të  shpeshta ato priren  ndaj thatësirës,gjë  që shkakton probleme. Gjalpi Shea do tju ndihmojë të mbani duart të buta dhe të bukura.

Vaj ulliri

Nuk është një ide e re për të përdorur vajin e ullirit kur kujdeseni për lëkurën. Që në kohën e Kleopatras, vaij  i ullirit është përdorur për të zbutur dhe zbukuruar lëkurën. Përveç të qenit një produkt i mirë bukurie, ulliri është një ushqim i shijshëm dhe i shëndetshëm. Vaji  do të ndihmojë të merrni një ngjyrë rrezatuese, të përmirësoni elasticitetin e lëkurës dhe madje do të forcojë  thonjtë e brishtë. Aplikimi i tij në flokët do të ndihmojë në përmirësimin e shkëlqimit, si dhe duke e kondicionuar atë.

Lëkura e thatë përkeqësohet  nga  përdorimi i  rregullt i sapunit. Sapuni than  lëkurën, kështu që larja me një shampo hidratuese është një zgjedhje më të mirë. Gjatë banjës mund të të shtoni vajra  esencialë ose  vaj ulliri. Aplikoni hidratues para dushit  për të shmangur efektet e tharjes nga  uji.

Lëkura e bukur, e shëndetshme nuk duhet të jetë e shtrenjtë ose dhe nuk  konsumon kohë nëse ndiqni disa fakte bazë të kujdesit të lëkurës. Nëse përdorni këto këshilla, do të shihni një përmirësim të dukshëm dhe nuk do të lodheni  shumë për ta mbajtur atë.

 

Për muskuj të fortë dhe shëndet të plotë

Frutat që duhet të zgjidhni patjetër

Çfarë duhet të bëni për të mbrojtur shëndetin tuaj

Faktori i fshehur që nuk ju lë të humbisni peshë

Shenjat që ju ndihmojnë ta kuptoni!

A po pini ujë mjaftueshëm?