MENU
klinika

Politika e ndarë

Festohet sot 29 Nëntori, festa e Çlirimit të Shqipërisë

29.11.2018 - 08:30

Sot festohet 29 Nëntori, 74-vjetori i Çlirimit të Shqipërisë nga regjimi fashist. Në nder të kësaj dite do të zhvillohen një sërë aktivitetesh, ndërsa epiqendra e festimeve padyshim ngelet Tirana.

Kjo festë do të festohet ndryshe dhe nga Forcat e Armatosura të Shqipërisë, pasi Forcat e Shtabit të Përgjithshëm do të organizojnë një event prezantues nga ora 10:00 deri në orën 13:00, në Pedonalen e Tiranës.

Kujtojmë se debati për Festën e Çlirimit mbetet ende i ndezur në politikën shqiptare, ku e djathta ndjek të njëjtin model si gjatë mandatit të saj të parë qeverisës, kur ndryshoi datën e kësaj feste, nga 29 Nëntori më 28 Nëntor, pasi sipas saj, kjo e fundit ishte zgjedhur nga regjimi komunist duke falsifikuar historinë.

Por, 29 Nëntori e fitoi sërish statusin e Ditës së Çlirimit kur e majta erdhi në pushtet, në verën e vitit 1997, kur me një ligj të posaçëm u kthye në festë zyrtare.

“Mos u habisni nëse Sali Berisha i qëndron vendimit të tij për…”

Ish-Presidenti Bamir Topi flet për skenarët: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

Diplomati amerikan Richard Grenell: Mbështes vizionin e Ramës!

“Kosova gaboi që s’mori pjesë në “Ballkanin e Hapur”!

"Flakët e zjarrit rrezikuan banorët e Dukatit"

Ministria e Mbrojtjes: 500 efektivë të FA në terren

“Mbi 200 forca për të shuar zjarret në Vlorë”

Peleshi: Shtetet fqinje por nuk mund të na përgjigjen