MENU
klinika

Foto 1914

Gazeta ‘La Matin’/ Ismail Qemali në Nicë pas dorëheqjes

24.11.2018 - 19:02

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Matin” ka botuar, të martën e 27 janarit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me largimin e Ismail Qemalit nga Shqipëria pas dorëheqjes nga qeveria e përkohshme, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ismail Qemal Beu rrugës për në Côte-d’Azur

Romë, 26 janar

Nga korrespondenti i veçantë i “Matin”, “Ish-kryetari i qeverisë së përkohshme të Vlorës, Ismail Qemal Beu, mbërriti këtë mëngjes, në orën 4, në Brindizi, me avulloren Cita-di-Bari, i shoqëruar nga djali i tij dhe disa shërbëtorë.

Ai u nis sonte për në Milano, ku dhe deklaroi se dëshiron të shkojë në Nice, për të pushuar për pak kohë.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1914-ismail-qemal-beu-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme-rruges-per-ne-cote-d-azur/