MENU

Përatitja

Ilaci natyral për të pastruar veshkat

08.11.2018 - 14:14

Veshkat janë thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë. Ato janë një nga përgjegjësit kryesor për metabolizmin e trupit. Dëmtimet vinë nga shumë shkaqe, duke përdorur shumë kripë (klorur natriumi), sheqer dhe ushqime të përpunuara.

Është thelbësore që të kujdesemi për veshkat dhe këtu kemi një recetë të shkëlqyeshme për detoksifikimin. Sekreti i kësaj recetë është majdanozi.

Gjatë gjithë historisë, kjo  recetë  është përdorur për të lehtësuar dhe mbajtur një cikël të rregullt menstrual. Disa herbalist rekomandojnë majdanozin si një ilaç për kthimin e mitrës në pozitën e saj origjinale pas lindjes. Përdoret në trajtimin e të gjitha problemeve që lidhen me veshkat.

Çaji i majdanozit parandalon thithjen e kripës në inde dhe është një mbrojtës i madh i veshkave dhe mëlçisë, duke i bërë ato të pastra. Ky çaj duhet të pihet në rast të infeksionit të fshikëzës dhe gurëve të veshkave.

Përfitime të tjera të majdanozit

Përdoret për parandalimin dhe trajtimin e kancerit të zorrës së trashë tek meshkujt dhe femrat, si dhe tumorin e qafës së mitrës tek gratë.

Majdanozi është i pasur me acid folik i cili është thelbësor për shëndetin kardiovaskular.

Ai është gjithashtu i pasur me vitamina A, C, E dhe minerale, dhe përdorimi i rregullt ndihmon në reduktimin e kolesterolit.

Nëse dikush vuan nga presioni i lartë I gjakut duhet të përdorë këtë çaj të mrekullueshëm për zvogëlimin e presionit .

Çaji me majdanoz mund të përdoret gjithashtu për të zbutur zorrët, për të përmirësuar tretjen dhe për të eleminuar gazin.

Majdanozi  është i pasur me hekur, prandaj përdorimi i tij rekomandohet në rastet e anemisë.

Një tjetër virtyt i kësaj bime është për të luftuar frymën e keqe. Vetëm duke përtypur gjethe majdanozi fryma e keqe do të neutralizohet. Këto vlejnë veçanërisht në kohën kur hani hudhra dhe qepë dhe dëshironi  të eliminoni erën.

Majdanozi rritet lehtë dhe kudo. Pra, do të ishte mirë ta kultivoni këtë edhe në shtëpi.

Si të përgatitni çajin e majdanozit

Përgatitja:

 

Zjeni  një litër ujë.

Në fund të vlimit, shtoni dy lugë majdanoz të freskët ose të thata.

Mbylleni enën me kapak dhe prisni 10 minuta.

Pastaj shtoni disa pika limoni.

 

Konsumi:

Pini dy gota në ditë.Në rast infektimi të traktit urinar, gurët e veshkave dhe defektet në mitër dhe vezore duhet ta pini tri herë në ditë.

Efekte anësore :

Çaji i majdanozit shkakton urinim të shpeshtë.Pra, nuk rekomandohet para gjumit, pasi ajo mund të dëmtojë gjumin.Gratë shtatzëna nuk duhet ta pijnë këtë çaj për shkak të ndryshimeve të mundshme hormonale.Ky caj mund të përdoret edhe për të qetësuar nervat dhe për të zvogëluar ankthin.