MENU
klinika

Rebelët sulmojnë portin

Jemen, 149 të vrarë në luftimet me rebelët Houthi

12.11.2018 - 10:19

Përplasjet mes forcave qeveritare dhe rebelëve Houthi në qytetin portual jemenas Hodeidas, kanë sjellur vrasjen e të paktën 149 persona, mes të cilëve edhe civilë, vetëm brenda 24 orëve të fundit informojnë burime zyrtare mjekësore dhe ushtarake.

Një zyrtar i ushtrisë konfirmoi se 7 civilë kishin humbur jetën, pa dhënë detaje të mëtejshme. Qyteti portual me dalje në detin e Kuq, i kontrolluar nga rebelët Houthi që prej vitit 2014, është një pikë jetike hyrjeje e ndihmave për vendin që po shkon drejt skamjes.

Një burim nga koalicioni ushtarak proqeveritar në Jemen, që gëzon gjithashtu mbështetjen nga aleanca ushtarake e udhëhequr prej Arabisë Saudite, tha se rebelët Houthi u tërhoqën nga një ofensivë madhore që synonte të arrinte dalje në portin e Hodeidas.

Mjekët nëpër spitalet përreth qytetit raportuan se 110 rebelë dhe 32 luftëtarë besnikë të qeverisë ishin vrarë gjatë natës.

Afro 600 persona janë vrarë që prej nisjes së përplasjeve në Hodeida, më 1 nëntor, me këtë të fundit që është një prej qyteteve jemenase me dendësinë më të madhe të popullatës.

Rebelët Houthi, nga ana e tyre gëzojnë mbështetjen e Iranit, edhe pse Teherani zyrtar mohon ndihmesën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN