MENU
klinika

Vetëm 34 vjeçe

Jo vetëm më e bukura, por edhe më e paguara!

22.11.2018 - 13:34

Scarlett Johansson, e lindur më 22 nëntor 1984 është një aktore dhe këngëtare amerikane, më e paguara në botë.

Ka bërë shfaqje të shumta në Forbes Celebrity 100 dhe ka një yll në ‘Hollywood Walk of Fame’. Ajo aspiroi të jetë aktore në një moshë e re dhe së pari u shfaq në skenë si fëmijë në një shfaqje Off-Broadway.

Johansson bëri debutimin e saj në filmin e fantazisë ‘North’ (1994) dhe u propozua për një çmim të pavarur shpirtëror për ‘Manny & Lo’ (1996). Ajo fitoi njohje dhe famë të mëtejshme në punën e saj në ‘The Whisperer The Horse’ (1998) dhe ‘Ghost World’ (2001).

Johansson u zhvendos në rolet e të rriturve në vitin 2003 me shfaqjet e saj në ‘Lost in Translation’ (për të cilat ajo fitoi çmimin BAFTA për Aktoren më të Mirë) dhe ‘Girl with a Pearl Earring’.

Ajo u emërua për katër ‘Golden Globe Awards’ për këto filma si dhe për të luajtur një adoleshent të huaj në dramën ‘A Love Song for Bobby Long’ (2004).

Filma të tjerë gjatë kësaj periudhe përfshijnë trilerin mister ‘The Prestige’ (2006) dhe dramën komike ‘Vicky Cristina Barcelona’ (2008). Ajo gjithashtu nxorri dy albume: ‘Anywhere i Lay My Head’ (2008) dhe ‘Break Up’ (2009), të dyja u renditën në Billboard 200.

Në vitin 2010, Johansson debutoi në Broadway në një ringjallje të ‘A View from the Bridge’, e cila fitoi çmimin Tony për aktoren më të mirë. Më vonë atë vit, ajo filloi të portretizonte ‘Black Widow’ në Universin Cinematik Marvel.

Ajo luajti rolin e një alieni në filmin fantashkencë “Under the Skin” të vitit 2013 dhe një grua me aftësi psikikinetike në filmin e famshëm ‘Lucy’ të vitit 2014. Ishte aktorja më e lartësuar e vitit 2016 dhe është gjithashtu aktorja më e arrirë e të gjitha kohërave në Amerikën e Veriut në terma nominalë.

Si figurë publike, Johansson është konsideruar një ‘Sex simbol’ i Hollivudit, pra si femra më e bukur.

Ajo ka qenë e martuar dy herë me aktorin kanadez Ryan Reynolds nga viti 2008 deri në vitin 2011 dhe biznesmenin francez Romain Dauriac (me të cilin ka një vajzë) nga viti 2014 deri në vitin 2017.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


56 vjetori i Demi Moore

Braktisi shkollën 16 vjeçe dhe…