MENU
klinika

Detajet

Kaliforni, 31 të vdekur dhe 200 të zhdukur nga zjarret

12.11.2018 - 08:58

Numri i të vdekurve nga shpërthimet e zjarreve në Kaliforni është rritur në 31 , me më shumë se 200 njerëz ende të pagjetur, thonë zyrtarët.

Gjashtë persona të tjerë u konfirmuan të vdekur në Zjarrin e Kampeve në veri të shtetit, duke çuar numrin atje në 29.

Tani është e barabartë me zjarrin më vdekjeprurës në Kaliforni të ndodhur në vitin 1933 në Griffith Park në Los Anxhelos.

Në jug, zjarri i Woolsey ka marrë dy jetë, pasi ka dëmtuar vendpushimet e plazhit duke përfshirë Malibunë.

Rreth 250,000 njerëz janë detyruar të ikin nga shtëpitë e tyre për të shmangur tre flakë të mëdha në shtet.

Me forcimin e erërave që kërcënojnë përhapjen e flakëve, guvernatori i shtetit, Jerry Brown, i ka kërkuar presidentit Donald Trump të deklarojë një katastrofë të madhe, një masë që do të përdorte më shumë fonde federale të emergjencës.