MENU
klinika

Mos e humbisni!

‘Krimet e Grindelwald’ në Kinema Imperial

15.11.2018 - 11:04

Duke filluar që sot, në Kinema Imperial, transmetohet filmi i serisë “Fantastic Beasts”, ‘The crimes of Grindelwald’, i vendosur në Botën Magjike të J. K. Rowling, i cili tregon aventurat e zoologut magjistar Newt Scamander.

Është një prodhim i përbashkët britanik dhe amerikan, është një ‘spin-off’ për seritë Harry Potter, film prodhuar dhe shkruar nga J. K. Rowling, frymëzuar nga libri i saj i vitit 2001 me të njëjtin emër.

Filmi përmban një shfaqje të grupit që përfshin Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight, Carmen Ejogo dhe Colin Farrell.

Është kësti i parë në serinë e filmave ‘Fantastic Beasts’ dhe e nënta e përgjithshme në ekskluzivitetin Wizarding World, që filloi me filmat Harry Potter.

Ky film mori komente në përgjithësi nga kritikët dhe audiencat, por në të njëjtën kohë grumbulloi 814 milionë dollarë në mbarë botën, duke e bërë atë filmin e tetë më të lartë të vitit 2016.

Filmi u nominua për pesë çmime BAFTAs, duke përfshirë ‘Best British Film’ (filmi më i mirë britanik), duke fituar ‘Best Production Design’ (produksioni më i mirë i dizanjit), si dhe dy “Academy Awards”, duke fituar “Best Costume Design” (kostumi më i mirë i dizenjuar), duke u bërë filmi i parë ‘Wizarding World’ që ka fituar një “Academy Award”.