MENU
klinika

Kompozitori Italian

Kush është legjenda muzikore Enio Morikone?

10.11.2018 - 21:31

Maestro Enio Morikone (Ennio Morricone) lindi në 10 nëntor në Romë më 1928. Është pak të thuash që ai është i famshëm dhe kompozitor i madh. 

 

Në fakt ai i sfidoi si kohën, njerëzit, rregullat, modën, shijet, muzikën, idhujt, filmat, aktorët, vështirësitë, kultet, mitet gjithçka që i doli përpara si vështirësi dhe i ktheu në sukses.

I dhuroi gjithashtu publikut kënaqësi të pamatë gjatë gjithë jetës së tij dhe vazhdon t’i dhurojë po të njëjtën kënaqësi. Me muzikën e tij bëri të famshëm edhe aktorët e filmit.

 

Është i preferuar në çdo kryeqytet dhe metropol të botës për shijen e veçantë që lë muzika e tij.

Në një karrierë të zgjatur dhe moshë tashmë të pjekur artistikisht ai në jetën e tij me shumë vepra dhe pak fjalë më në fund thotë për publikun:

“Ndihem i habitur dhe i nderuar dhe një numër kaq i madh njerëzish kanë ardhur në koncertet e mia. Unë do të doja të falënderoja të gjithë auditorin tim për muzikën time të gjallë. Ajo ka qenë një përvojë tepër e kënaqshme për mua. ”

Është një nga kompozitorët më të famshëm dhe të zotë në botë e sidomos për filmat e tij të kategorisë ‘’western’’ por edhe shumë filmave të famshëm që publiku shqiptar i njeh dhe i do shumë. Ka kompozuar muzikën e më shumë se 500 filmave dhe serive televizive.

Në filmat e vjetër të stilit ‘’western’’ ai ka muzikën e 30 të tillëve e sidomos për regjizorin e njohur Sergio Leone ku ndër më të famshmit janë ‘’Një Grusht Dollarësh’’, ‘’I miri, i Keqi dhe i Shëmtuari’’ dhe ‘’Na ishte Njëherë në Perëndim’’.

Disa filma që ai pati sukses të madh janë ‘’Të Paprekshmit’’, ‘’Malena’’ me aktoren e bukur Monika Beluçi.
Enio Morikone në jetën e tij ka fituar dy çmime të rëndësishme si Grammy Awards, dy Golden Globe, pesë Anthony Asquith Awards for Film Music nga BAFTA ne 1979-1992 si dhe The Polar Prize në 2010.

Ai është nominuar për pesë Academy Awards për muzikën më të mirë të filmit. Në fushën e regjistrimit, Morricone ka marrë 27 disqe ari, 7 disqe platini, 3 pllaka të artë dhe çmimin Critica discografica për muzikën e filmit ‘’Il Prato’’(Lëndina).

Ai nuk është vetëm një kompozitor i madh filmi, ai është thjesht i mrekullueshëm.

 

Shumëkush e njeh nëpërmjet shembëllimit dhe imagjinatës së muzikës së filmave të vjetër stili epik dhe luftarak, por ai është një artist që kompozimet e tij i shpreh në muzikën e aplikuar, punon shumë në orkestër si dirigjent dhe kompozitor për teatër, radio dhe kinema.

Brenda epikës së tij gjendet një shpirt luftarak që përcjell dashuri të pamatë për njeriun, bëmat dhe dhimbjet e tij, për jetën njerëzore në dramë.

Në 1950 bashkëpunon me RAI-n dhe RCA-Itali. (kompaninë italiane transmetimi).

Quincy Jones, center, and Pharell Williams, right, present Ennio Morricone with the award for best original score for “The Hateful Eight” at the Oscars on Sunday, Feb. 28, 2016, at the Dolby Theatre in Los Angeles. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

Pas vitit 1960 Morikone ka shënuar mbi 450 filma të punuar me shumë drejtues ndërkombëtare, përfshirë Sergio Leone, Gillo Pontecorvo, Pier Paolo Pasolini, Oliver Stone Warren Beatty Bernardo Bertolucci, Giuliano Montaldo, Lina Ëertmuller, Roland Joffe Giuseppe Tornatore, Brian De Palma, Roman Polanski, Adrian Lyne, Margarethe von Trotta, Henry Verneuil, Pedro Almodovar si dhe Luciano Salce dhe regjizorin me famë ndërkombëtare Sergio Leone në filmin e dashur edhe për publikun shqiptar ‘’Për disa dollarë më shumë’’ (1965), I miri, I keqi dhe i shëmtuar (1966) ‘’I miri dhe i Keqi ‘’ mban numrin dy në renditjen e 200 të filmave më të mirë të filmave të kompozuara ndonjëherë.

Njëherë e një kohë në Perëndim (1968) dhe Një Dorë Dinamiti(1971). Filmat e tij më të famshëm përfshijnë: Beteja e Algjerit; Sacco dhe Vanzetti; Kinemaja Paradiso; Legjenda e vitit 1900, Të Paprekshëm;

Ai ka prodhuar mbi 100 pjesë të përbërë nga 1946 deri në ditët e sotme.

Ai ka kompozuar me orkestrante shumë spektakle dhe konceprte si psh., (1957); ‘’Frammenti di Eros’’ (1985); ‘’Kantata për L’Europa ‘’(1988); UT, ‘’Per trombe, archi e percussio” (1991), ‘’Ombra di lontana presenza’’ (1997); ‘’Voci dal silenzio’’ (2002); ‘’Sicilo ed altri fragmenti’’ (2007); ‘’Vuoto nga Anima Piena’’(2008).

Në vitin 2001, ka mbi 100 koncerte në të gjithë Evropën, Azi, SHBA, Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Në vitin 2009, Nicolas Sarkozi, Presidenti i Francës i jep dekretin Morikones ‘’Kalorës’’ në Urdhërin e Legjionit të Nderit.

Ai ka kompozuar gjithashtu muzikën e filmit ‘’Kill Bill’’ shumë i njohur si film i ashpër epik dhe horror, Quentin Tarantino-s (2003), Vdekja Dëshmi (2007) Bastarde te palavdishëm (2009) dhe Django i çliruar (2012).

Më 6 shkurt 2014, Rikardo Muti (Riccardo Mutti) ka marë Orkestrën Simfonike Chicago me zërat Morikones nga heshtja, një këngë e Morikones për t’i dhënë zë viktimave të pafajshme.

Gjithashtu në 2014, Morikone mori pjesë në regjistrimin e një dokumentari rreth Giuseppe Tornatore, i cili ende duhet të lirohet.

Deri në mars 2015, me 20 koncerte në 12 vende, më të mëdha të Evropës. Më 2015 është urdhëruar nga ‘’Urdhëri i jezuitëve’’ për të përkujtuar 200 vjetorin e riorganizimit të ‘’Urdhrit të jezuitëve’’ në Kishën e Jezuitëve në Romë.

Në 2015 gjithashtu Morikone bashkëpunon me Quentin Tarantino në një fonogram origjinal për herë të parë. Më 7 dhjetor 2015, ‘’8 të urryerit’’ kishte premierën e saj botërore, e ndjekur nga një nominim Golden Globe në kategorinë më të mirë të Origjinalit Origjinal, ditën tjetër.

Në ’60 vitet e muzikës’ Enio Morikone ka shitur 500,000 bileta, një rekord që do ta donte kushdo, ku si karakteristikë e zhvillimit të këtij dirigjenti ka mbi 200 muzikantë dhe këngëtarë në skenë dhe pafund duatrokitje ngado dhe kurdoherë.

Çdo gjë tashmë është e prenotuar për të dhënë sukses.

Ai tashmë është i ngjizur në mendjet dhe zemrat e publikut si pjesë integrale e tij, dhe në muzikën e tij të veçantë e stilit epik dhe dramatik ai shpërfaq nga zemra e tij dashuri për artin dhe për shpirtin njerëzor. Një italian që i rezistoi epokave.

(Përgatiti Eugent Kllapi)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN