MENU
klinika

Produktet

Keni dhimbje koke, energji të ulët, dhe pagjumësi? Filloni të konsumoni…

14.11.2018 - 12:59

Shumica e njerëzve mendojnë se arsyeja kryesore që kanë dhimbje koke, nivele të ulëta të energjisë dhe pagjumësi ,është puna shumë e vështirë që ata bëjnë gjatë ditës.

Ditët e stresuara në punë patjetër që janë  një nga arsyet, por a keni menduar se ndoshta arsyeja është se nuk po konsumoni mjaftueshme mikroelementët thelbësor si magneziumi dhe vitamina K?

Përse  këto vitamina janë shumë të rëndësishme?

Magnezi

A e dini se magnezi merr pjesë në rreth 300 reaksione kimike në trupin tonë? Pra, ky fakt  e bën magnezin një nga vitaminat më të rëndësishme. Kjo vitaminë është përgjegjëse për krijimin e proteinave nga aminoacidet, përveç shumë gjërave të tjera që merr pjesë si: nivelimi i energjisë, qetësimi i dhimbjeve dhe largimi i sëmundjeve mendore.

Konsumimi i ulët  i magnezit  mund të ulë nivelin e serotoninës, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe në depresion. Megjithëse kjo nuk tingëllon shumë e dëmshme, në terma afatgjatë, nivelet e ulëta të magnezit mund të shkaktojnë probleme të tjera shëndetësore si presion të lartë të gjakut, probleme në tretje dhe funksionim i  parregullt i hormoneve.

Burimet e magnezit

Një nga burimet më të mira të magnezit janë buka e grurit, spinaqi, arra, mishi, avokado dhe orizi ngjyrë kafe. Nëse keni pyetur veten se çfarë sasie nevojitet në bazat e përditshme, këtu janë përgjigjet: konsumi i përditshëm duhet të jetë 400g për meshkujt në moshën 19 deri 30 vjeç dhe 420g më të rriturit. Ndihmat ditore të femrave janë më të ulëta, 320g për gratë në moshën 19-30 dhe 320g për të rriturat.

 

Vitamina k 

Vitamina tjetër  shumë e rëndësishme për t’ju mbajtur larg dhimbjes së kokës është vitamina K, e cila është përgjegjëse për sintetizimin e proteinave. Kjo vitaminë gjithashtu pengon koagulimin e gjakut, dhe ndihmon në ndalimin e gjakderdhjes.

Konsumimi i kësaj vitaminë në terma afatgjatë do të parandalojë probleme të rënda shëndetësore siç janë Alzheimeri dhe kanceri i prostatës; arterie dhe kalcifikimi i valvulave.Vitamina K, së bashku me vitaminën D, ndihmon për shpërndarjen e kalciumit në eshtra, kështu që nivelet e ulëta të kësaj vitamine mund të çojnë në ë shumë kocka dhe fraktura të brishta.

Nëse doni të keni sasi të mjaftueshme të kësaj vitamine ju duhet të filloni të konsumoni më shumë perime jeshile si marule, spinaq, zarzavate, panxhar etj dhe bimë si borzikolk  dhe majdanoz. Gjithashtu, rekomandohet përdorimi i specave djegës, erëzat pikante, vaj ulliri, fruta të thata  dhe turshi.