MENU
klinika

Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

Protesta në Francë/ një i vdekur, dhjetëra të plagosur

17.11.2018 - 16:31

Një protestues ka vdekur në një aksident dhe gjithashtu ka njoftime për plagosje, ndërkohë që demonstruesit e zemëruar me rritjen e çmimit të karburantit pengojnë trafikun në të gjithë Francën. Protestuesja u godit pasi një shofer i rrethuar nga demonstruesit u panikos dhe u gjend në situate të vështirë, thanë njoftimet.

Rreth 120,000 “xhaketa të verdha” kanë bllokuar kështu autostratat, rrethrrotullimet dhe shumë rrugë, gjatë protestës kundër vendimit të presidentit Macron. Ata akuzojnë presidentin Emmanuel Macron për braktisjen e “njerëzve të vegjël”.

Makron nuk ka komentuar deri më tani mbi protestat, megjithëse demonstruesit kërkojnë edhe që ai të japë dorëheqjen.

Çfarë ka ndodhur deri tani?

Chantal Mazet, 63 vjeç, u plagos në rajonin juglindor të Savojës, dhe ka patur dhjetëra njerëz të tjerë të lënduar.Në Arras në Francën veriore, një demonstrues 71-vjeçar pësoi plagë të rënda pasi u godit nga një makinë, njoftoi gazeta la Voix du Nord. Në qytetin verior të Hazebrouck, dy njerëz u lënduan kur një shofer kamioni kaloi në një trotuar aksidentalisht.Dy persona të tjerë u lënduan kur një shofer u përplas me dy automjete në qytetin lindor të Besançonit, raportoi L’Est Républicain.

Policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit duke bllokuar një urë në Savoy, thanë njoftimet. Dhe në Bessan në Francën jugore, një shofer u arrestua pasi mori një armë dhe gjuajti në ajër për të provuar të largonte protestuesit nga rruga, raportoi gazeta Midi Libre.

Pse janë shoferët në protestë?

Çmimi i naftës, karburanti më i përdorur nga makinat franceze, është rritur me rreth 23% gjatë 12 muajve të kaluar në një mesatare prej € 1.51 (£ 1.71) për litër, pikën më të lartë që nga fillimi i viteve 2000.

Vendimi për të imponuar një rritje të mëtejshme prej 6.5 centë në naftë dhe 2.9 cent në benzinë ​​më 1 janar 2019 u pa si një goditje përfundimtare.

Sa mbështetje ka protesta?

Ka mbështetje të gjerë. Gati tre të katërtat e të anketuarve në një sondazh nga instituti Elabe mbështesin Vests Verdhë dhe 70% donin që qeveria të ndryshonte rritjet e taksave të karburantit. Vincent Thibault i Elabe tha se “Pritjet dhe pakënaqësia për fuqinë e shpenzimeve janë mjaft të gjera, nuk është vetëm diçka që ka të bëjë me Francën rurale ose me klasat e ulëta,” tha ai.

A janë përfshirë politikanët e opozitës?

Kreu i ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, i cili u mund nga Macron në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, ka inkurajuar lëvizjen në Twitter.Castaner ka përshkruar veprimin e së shtunës si një “protestë politike me republikanët pas saj”. Jean-Luc Mélenchon, nga e majta radikale parashikoi se e shtuna do të ishte ditë e divorcit mes popullit francez dhe projektit të Macron. Megjithatë, lëvizja nuk ka asnjë udhëheqës të vetëm dhe nuk organizohet nga ndonjë sindikatë. Olivier Faure, kreu i Partisë Socialiste të krahut të majtë tha se lëvizja ishte jashtë partive politike.

A mund të bëhet kompromis?

Presidenti Macron e ka mbrojtur vendimin e qeverisë, duke thënë: “Ne duhet të taksojmë më shumë lëndë djegëse fosile në mënyrë që të financojmë investimet tona në lëndët e ripërtëritshme”.

Protestuesit e kanë tallur atë pa pushim duke e thirrur  “Micron” ose “Macaron” ose thjesht “Manu”, forma e shkurtër e emrit Emanuel.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


'Makronizmi,' piramidë që mbështetet në majën e saj

Çfarë po ndodh me Presidentin francez?