MENU
klinika

"Teheranit po i soset durimi"

Sanksionet e SHBA nuk e ndikojnë aspak marrëdhënien Iran-Japoni

28.11.2018 - 18:03

Irani dhe Japonia do të vazhdojnë të bashkëpunojnë për sigurinë bërthamore pavarësisht sanksioneve të SHBA, sipas shefit të inteligjencës iraniane.

Kreu i agjencisë bërthamore të Iranit tha të martën se pavarësisht sanksioneve të vazhdueshme të SHBA dhe përpjekjeve për të izoluar vendin e tij, Japonia mbetet e gatshme të vazhdojë bashkëpunimin me të për sigurinë bërthamore.

“Pala japoneze insistoi se në çdo rrethanë ata do të dëshironin të vazhdonin punën e tyre në fushën e sigurisë”, tha Ali Akbar Salehi, i cili kryeson Organizatën e Energjisë Atomike të Iranit, në një intervistë në një seminar në Bruksel.

“Edhe pak javë më parë, zyrtarët tanë nga Irani dhe zyrtarët e Japonisë u takuan me njëri tjetrin,” tha ish ministri i jashtëm, duke vënë në dukje se Japonia tashmë ka organizuar programe trajnimi për shkencëtarët iranianë për masat mbrojtëse dhe sigurinë bërthamore.

Ai tha se duke qenë se aksidentet bërthamore në çdo vend mund të kenë ndikime përtej kufijve të saj, është e rëndësishme për bashkësinë ndërkombëtare të përfshihet në sigurinë bërthamore.

Salehi vlerësoi mbështetjen e Japonisë në lidhje me marrëveshjen bërthamore të Iranit me fuqitë botërore të vitit 2015, nga e cila Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në maj.

Ai tha se e kupton positioning delikat të Japonisë përballë Shteteve të Bashkuara. Në të njëjtën kohë, ai kërkoi që të rifillojë ose zgjerojë bashkëpunimin me Iranin në zona të paprekura nga sanksionet unilaterale të SHBA.

“Ne do të dëshironim që Japonia të luante rol më të pavarur. Japonia mund të bëjë shumë më shumë nëse dëshiron. Japonezët janë shumë të kujdesshëm në veprimet e tyre kur është fjala për Iranin “, tha ai.

Pas tërheqjes së SHBA, Irani tha se do të vazhdojë marrëveshjen për aq kohë sa ka përfitime ekonomike. Ajo i ka dhënë Bashkimit Evropian pak kohë për të gjetur një zgjidhje.

Ndërkohë, shefi bërthamor i Iranit tha se kishte paralajmëruar diplomaten më të lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, se durimi i Teheranit po mbaronte, në lidhje me zotimet e bllokut për të mbajtur të fortë tregtinë e naftës, pavarësisht sanksioneve të SHBA.

Ali Akbar Salehi, kreu i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit, tha se Republika Islamike mund të rifillojë pasurimin e uraniumit në 20 për qind pastërti, nëse nuk arrin të shohë përfitimet ekonomike të 2015-ës, marrëveshje që frenoi programin e saj bërthamor.

“Nëse ne nuk mund ta shesim naftën tonë dhe nuk gëzojmë transaksione financiare, atëherë nuk mendoj se mbajtja gjallë e marrëveshjes, do të na sjellë dobi”, tha Salehi për Reuters përpara një takimi me shefen e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini në Bruksel.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Albert Çaçi

Aleati problematik