MENU
klinika

Nga Project Syndicate

Si Kim Jong-un ka ‘luajtur’ me Trumpin gjithë këtë kohë?

23.11.2018 - 15:22

Që nga samiti historik midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un në Singapor në qershor, koreanët e veriut kanë përfituar përfitime të konsiderueshme pa pasur nevojë të bëjnë ndonjë lëshim në disa çështje. Në dëshpërimin e tij për të arritur një fitore të madhe diplomatike, Trump i ka lejuar Kim të përfitojë shumë nga ai.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, kërkon të zhvillojë një samit të dytë me Presidentin e SHBA, Donald Trump. Që nga takimi i tyre i parë në Singapor në qershor, Trump vazhdimisht e konsideron veten “marrëveshjelidhësin” më të mira, por e vërteta është se Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kim ia kanë kaluar atij.

Premtimet për denuklarizimin kanë zhdukur kërcënimet e Trump, kanë bërë që dy Koretë të kenë marrëdhënie më të mira dhe kanë bërë që të hiqen sanksionet ndërkombëtare kundër regjimit të tij. Kim e ka bërë të gjithën këtë pa e zvogëluar kapacitetin bërthamor të regjimit të tij dhe duket se ka vazhduar zhvillimin e raketave balistike në 16 vende të fshehura.

Ndaj nuk është çudi që Kim do të donte një takim të dytë për të konsoliduar legjitimitetin dhe pozicionin e tij të ri ndërkombëtar në qendër të vëmendjes globale.

Kim tashmë i ka tejkaluar paraardhësit e tij. Marrëdhënia që Kim ka krijuar me Trump është një sukses historik dhe personal. Pas gjashtë vjetësh në pushtet, regjimi 35-vjeçar i regjimit dinastik të Koresë së Veriut ka bërë një debutim të mrekullueshëm në skenën botërore.

Që nga samiti i Singaporit, zyrtarët amerikanë thuhet se po e shtyjnë regjimin e Kim për të ndërmarrë hapa konkretë. Por koreano-veriorët kanë refuzuar të dorëzojnë edhe faktet më themelore në lidhje me arsenalin e tyre. Kjo tregon që Kim e ka “lexuar” mirë Trumpin.

Narcizmi i Trump dhe dëshira për vëmendje janë gjithçka që Kim duhet të dijë për njeriun. Pyetja e vetme është se sa larg do të shkojë Trump, vetëm për të siguruar një marrëveshje të pashembullt me ​​Korenë e Veriut.

kolana e librave

Le të kujtojmë se çmimi për denuklearizimin është goxha i lartë, një traktat për t’i dhënë fund Luftës së Koresë. Në Singapor, Trump premtoi të bënte këtë. Pastaj, në bisedimet muajin e kaluar me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo, Kim bëri thirrje për t’i dhënë fund sanksioneve kundër regjimit të tij. Këtë muaj, ministria e jashtme e Kim nxorri një kërcënim publik që Koreja e Veriut mund të rifillonte programin e saj të armëve nëse SHBA nuk zbuste qëndrimin e saj mbi sanksionet.

Trump- Kim Jong

Që kur deklaroi në qershor se Koreja e Veriut “nuk është më një kërcënim bërthamor”, Trump ka plotësuar pothuajse të gjitha kërkesat e Kim.

Në maj, Trump anuloi përkohësisht takimin e Singaporit në përgjigje të deklaratave të Koresë së Veriut, dhe bëri të njëjtën gjë me bisedimet midis Pompeo dhe koreanëve të veriut në gusht. Nuk ka asnjë garanci se ai nuk do ta përsërisë atë gabim.

Dhe megjithatë, edhe nëse ai e bën, dëshira e Kimit për dramë, tregon se ai e di se si ta sjellë Trumpin në tavolinë.

Kent Harrington, një ish-analist i lartë i CIA-s, shërbeu si Zyrtar i Inteligjencës Kombëtare për Azinë Lindore dhe Drejtori i Çështjeve Publike të CIA-s.

John Walcott ka mbuluar politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare për Newsweek, Wall Street Journal dhe botime të tjera, dhe është profesor zëvendësues në Shkollën e Shërbimit të Jashtëm në Universitetin Georgetown.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e presidentit amerikan

Më në fund një takim i dytë Trump-Kim

Albert Çaçi

Ndryshimi i armikut