MENU
klinika

4 arsye pse Putinit i intereson Azia

Takimi në Singapor/ Çfarë synon Putini?

12.11.2018 - 16:23

Me presionin politik në rritje të perëndimit dhe sanksionet e reja ekonomike kundër Rusisë, marrëdhëniet e Putinit me presidentin e Kinës Xi Jinping janë përmirësuar. Ndërkohë kjo shton mundësinë që Moska të bëhet një partner i vogël për Pekinin në Azinë Lindore, dhe shtrirjen ruse në Paqësorin Perëndimor.

Vizita e Presidentit Vladimir Putin në Singapor dhe pjesëmarrja në Samitin e Azisë Lindore është shton shpresat për një marrëdhënie më të mire me kombet e Paqësorit.

Moska ka arsye të mira për ta bërë këtë. Ndërkohë Azia Lindore, do të donte një Rusi më aktive që mund të kontribuonte në stabilitetin e rajonit.

Singapori, e cila është “qendër” e Azisë Juglindore, i ofron Putinit një portë të rëndësishme për bashkëpunimin komercial dhe teknologjik me rajonin. Marrëveshjet dypalëshe ekonomike që ai nënshkruan me Singaporin mund të japin një shtysë të fuqishme për vendet e tjera në rajon.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Rusia e ktheu vëmendjen e saj nga Azia Lindore, e cila ishte bërë një central elektrik ekonomik në vitet 1990. Rusia u bë anëtare e Forumit të Bashkëpunimit Ekonomik të Azisë (APEC) në 1998.

Moska mori pjesë si vëzhgues në EAS (Samiti i Azisë Lindore), në 2005 dhe u bashkua me të si anëtare në vitin 2011 së bashku me SHBA.

Me presionin politik në rritje të perëndimit dhe sanksionet e reja ekonomike kundër Rusisë, marrëdhëniet e Putinit me presidentin e Kinës Xi Jinping janë përmirësuar. Ndërkohë kjo shton mundësinë që Moska të bëhet një partner i vogël për Pekinin në Azinë Lindore, dhe shtrirjen ruse në Paqësorin Perëndimor.

Ndërkohë që varësia e Moskës ndaj Pekinit rritet, Putini po i “hedh sytë” nga Paqësori e për këtë ka katër arsye.

Njëra është ekonomike: sanksionet nga perëndimi po shtohen, dhe vendet aziatike mund të japin më shumë mundësi për partneritetet ekonomike të Rusisë.

Së dyti, ndryshe nga BE, ASEAN ka një traditë të mosndërhyrjes në punët e brendshme të vendeve të tjera dhe mund të ofrojë një ambient të rehatshëm politik për Putinin.

E treta është ushtarake. Rusia ka eksportuar armë në disa vende të rëndësishme në rajon, përveç Indisë dhe Vietnamit, duke përfshirë Malajzinë dhe Indonezinë. Nëse përdoret me mençuri, fuqia ushtarake ruse mund të bëhet një ndryshore e rëndësishme në dinamikën ushtarake.

E katërta është strategjike; pjesëmarrja në forumet e udhëhequr nga ASEAN përforcon përpjekjet e Putinit për të rimarrë rolin e Moskës në Gadishullin Korean, për të normalizuar marrëdhëniet me Japoninë dhe për të lënë SHBA-në jashtë kuadrit euroatlantik.

Për Putin, sfida është që mundësitë t’i shndërrojë në të ardhura konkrete.

Raja Mohan është Drejtor i Institutit të Studimeve të Azisë Jugore dhe Universitetit Kombëtar të Singaporit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Interesat e fshehura të rusëve

Çfarë kërkon Rusia nga Afrika Qendrore?

Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Rezultatet tronditëse të një raporti britanik

“Gjysma e rusëve në Londër janë spiunë të Kremlinit”