MENU

Nga New York Times

Trump, një humbës i lumtur…

08.11.2018 - 10:19

Sigurisht, Shtëpia i iku republikanëve. Po kështu edhe Jeff Sessions.

Jeff Sessions kishte ikur para se të përfundonin numërimin e votave në Arizona.

A mendoni se Donald Trump po përpiqej ta ndryshonte këtë? Të gjithë e dinin se kështu do të ndodhte.

Por askush nuk priste të dëgjonte se një kongresmen republikan me afat katërvjeçar nga Kansasi u mund nga një grua, e cila ishte një luftëtare e arteve marciale.

Ndërkohë, Trump po festonte humbjen e mundshme të gruas së vetme afrikano-amerikane republikane në historinë e Dhomës së Përfaqësuesve.

Tema kryesore e presidentit në fjalimin pas zgjedhjeve ishte se zgjedhjet në të cilat demokratët fituan kontrollin e Shtëpisë ishin në të vërtetë “shumë afër fitores së plotë” për ekipin e tij.

Trump i bën gjithmonë turmat të bërtasin me zë të lartë. Gjithkush qëndronte aty gjatë kohës kur fliste për imigracionin, pastaj shpërthenin në duartrokitje sa herë që fliste për çmime më të ulëta të barnave ose thoshte rastësisht një frazë si “shkolla më të mira”.

Trump ishte në një gjendje shpirtërore aq të mirë të mërkurën, aq shumë saqë arriti që në të gjithë konferencën e shtypit, nuk u ankua as edhe një here për Hillary Clintonin ose Përfaqësuesen Maxine Waters. Ai ishte i lumtur…

Për sa kohë që nuk kishte hetime  për të.

Rezultati i preferuar i zgjedhjeve? Ai në Pensilvani, ku Scott Wagner, kandidati republikan për guvernator, humbi ndaj Tom Wolf. Wagner ishte ai që bëri një video ku paralajmëronte kundërshtarin e tij për të vënë një maskë, sepse do t’ia shpërfytyronte fytyrën me shkop golfi.

Përfaqësuesi republikan Paul Gosar fitoi rizgjedhjen në Arizona. Gosar u bë i famshëm në nivel kombëtar kur gjashtë nga vëllezërit e motrat e tij i kërkonin votuesve për të mbështetur kundërshtarin e tij.

Pyetja kryesore tani është nëse duhet të presim deri pas pushimeve për të filluar diskutimin për zgjedhjet në vitin 2020.

A mendoni se ndonjë republikan do të përpiqet të kandidojë kundër Trump? John Kasich sigurisht që duket si një mundësi. Dhe çfarë do të bëjë Jeff Sessions me pjesën tjetër të jetës së tij?

Kaq shumë për të folur, dhe kaq pak kohë…

Gail Collins është një kolumnist i Op-Ed, ish-anëtar i bordit editorial dhe ishte gruaja e parë që shërbeu si redaktore e edicionit të Times, nga 2001 në 2007.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Politikat e Trumpit do të ndryshojnë?

Rezulatet e zgjedhjeve amerikane/ A përfiton Kina?