MENU
klinika

Nisin procedurat ligjore

‘Unaza e Re’/ Rama u përgigjet komentuesve

23.11.2018 - 16:53

Çështja e Unazës së Re dhe prishja e banesave e bizneseve të banorëve të asaj zone është shndërruar në objekt debati në politikën shqiptare.

Kryeministri Edi Rama në rubrikën e pëjavshme “Përgjigjja ime” në ERTV, i përgjigjet një komentuesi që e pyet në lidhje me protestën e banorëve të Unazës së Re dhe prishjes së banesave e bizneseve të tyre.

Në videon e postuar në rrjetin social Facebook, Rama shpjegon se shumica e banorëve atje kanë braktisur luftën politike dhe i janë kthyer procedurave ligjore për marrjen e dëmshpërblimeve.

Duke bërë ironi me opozitën, kreu i qeverisë u bën thirrje banorëve “të mos bën mish për topat e Lul Kadriut dhe ata që e rrethojnë”.

Opozita, sipas Ramës, e vetmja gjë që bën është t’i hedhë benzinë zjarrit.

edi rama-twitter-konica.al
edi rama-twitter-konica.al

“Kur unë erdha në krye të Bashkisë, PD e kishte drejtuar kryeqytetin për 10 vite si makina pa duar. Më në fund mundëm ta kthenim Tiranën aty ku duhej, ne duam të vazhdojmë të ndërtojmë,

Tek Unaza e Re nuk protestojnë hallexhinjtë, por politikanët që kanë qëllim komplet tjetër nga ai i banorëve. Protestonë fanatikë të mbledhur andej këtej, që i përgjigjen thirrjeve të Lul Kadriut. 134 banesa aty janë të paligjshme.

Nga ata, pa dokumenta që kanë aty shtëpinë, Bashkia merr aplikimet për bonusin 3-vjeçar të qirasë. Përtej propagandës, shumica e njerëzve të zakonshëm të asaj lufte politike të stitur në kazanin mediatik-politik dhe i janë kthyer procedurave ligjore, mos u bëni mish për topat e Lul Kadriut, se këta hedhin benzinë e ikin, ama zjarri djeg ata që i shkojnë mbrapa.

Pse mo budallenj ishin Robert Ndrenika dhe protestuesit që pranuan projektin për Teatrin. Mos u bëni palë me ata që duan sherr e zhurmë.

Në këtë shfaqje kaq agresive anti-shtetit, kërkohet diçka që ligji nuk e ka, ndërkohë shumë familje e kanë humbur investimin e gabuar aty ky ligji e ndalon kategorikisht ndërtimin. Kurrë s’kanë marrë flamurin amerikan dhe t’i drejtohen parlamentit.

Lul Kadriut nuk i ha qoshja për ju, por kanë frikën e humbjes së rradhës. Po kush ia ka fajin kësaj partie pa ide, pa program,” tha Rama.