MENU
klinika

Si ti parandaloni!

5 shenjat që tregojnë se hormonet po ju formojnë dhjam në bel

10.12.2018 - 18:54

Pesha e tepërt rreth belit tuaj mund të jetë më e vështirë për ta eliminuar. Por, para se të fajësoni veten duke mos bërë ushtrime të mjaftueshme në palestër, merrni parasysh këtë: Ndërsa rritemi, hormonet mund të shkaktojë që yndyrnat e barkut të grumbullohen më shumë.

Në fakt, hulumtimet e reja sugjerojnë se gratë postmenopauzë në terapinë zëvendësuese hormonale kanë nivele më të ulëta të yndyrës së barkut sesa ato që nuk janë. Por, para se të nxitoni për mjekun tuaj duke kërkuar që të merrni një recetë për barkun tuaj të dhjamosur, ka mënyra të natyrshme për të rregulluar përsëri nivelin e hormoneve. Zvogëlimi i konsumit të sheqerit, eliminimi i ushqimeve të përpunuara nga dieta juaj dhe shmangia e produkteve si qumështi, alkooli dhe kafeina mund të ndihmojnë në rivendosjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe insulinës.

Këtu janë disa shenja që tregojnë se hormonet tuaja kanë faj:

Rripi juaj po rritet, ndërsa ju po ushqeheni mire!

Nëse keni pasur një stomak relativisht të sheshtë për pjesën më të madhe të jetës tuaj dhe pastaj papritmas si një ‘gomë rezervë’ duket gjatë natës, kjo mund të jetë një shenjë që ju keni zhvilluar një bark të hormoneve. “Ndërsa ne plakemi, trupi mund të bëhet më rezistent ndaj insulinës, duke e ngritur trupin tuaj në ruajtjen e yndyrës në vend të djegies së saj”, shpjegon Sara Gottfried, MD, autorja e The Hormone Cure dhe The Reset Diet Hormone. “Gratë gjithashtu ekspozohen më shumë  në disbalancën hormonale dhe konkretisht të hormonit estrogjen, ndërkohë që janë në perimenopauzë.  Rritja e nivelti të estrogjenit nxit rezistencën e insulinës, gjë që shkakton rritjen e yndyrës së barkut, ” thotë ajo.

Ju jeni të stresuar vazhdimisht!

Një tjetër shkaktar i rëndësishëm në shtimin e peshës hormonale të barkut është kortizoli. Shpesh i referuar si hormon stresi, nivelet e kortizolit rriten kur trupi juaj ndjen se jeni i stresuar ose i shqetësuar, gjë që mund të çojë në fitimin e peshës.

Sipas Jacqueline Montoya, pronare e GreenMed MD, kjo ndodh sepse trupi shkon për ‘të mbijetuar’. “Nivelet e larta të stresit dhe ankthit mund t’i shkaktojnë efekte anësore organizmit duke rritur nivelin e kortizonit, gjë që sinjalizon në trup ruajtjen e tepërt të yndyrës”, shpjegon ajo.

Ju përjetoni humor të luhatshëm!

Ndërsa gratë hyjnë në vitet para dhe pas menopauzës, nivelet e tyre të estrogjenit luhaten shpesh, gjë që mund të çojë në ndryshime hormonale dhe shtimit të peshës rreth mesit. Sipas një studimi të Universitetit të Wisconsin, kjo është arsyeja pse gratë janë në një rrezik më të lartë për të zhvilluar çrregullime të humorit sesa meshkujt. Studimi zbuloi se nivelet e estrogjenit te gratë, luhaten më shpesh gjatë ngjarjeve të ciklit riprodhues dhe tranzicionit menopauzal. Kjo është edhe koha që shumica e grave raportuan fillimin e depresionit ose atij të përsëritur.

Nivelet e estrogjenit luhaten natyrshëm gjatë ndryshimeve trupore të menopauzës, të cilat mund të shkaktojnë ndryshime në humor dhe të çojnë në shtim në peshë. Kjo është arsyeja pse Dr. Gottfried thotë të mos fajësoni veten për shtimin e tepërt në peshë. “Nëse jeni duke luftuar për të humbur peshë të tepërt pa sukses, mos e fajësoni atë në mungesë të vullnetit apo vetëdisiplinës. Ka shumë të ngjarë që hormonet tuaja janë kthyer kundër jush, “thotë ajo.

Ju jeni të lodhur gjatë gjithë kohës, por nuk mund të flini gjumë!

Pagjumësia dhe lodhja mund të jenë shenja që tregojnë se hormonet duhet të fajësohen për shtimin e peshës. Mungesa e gjumit shkakton lodhje, stres dhe çon në pagjumësi. “Kortizoli i lartë mund të çojë në ulje të nivelit të tiroideve, gjë që mund të shkaktojë shtim të peshës qendrore”, shpjegon Dr. Montoya. “Ajo gjithashtu çon në uljen e hormonit të rritjes, i cili është përgjegjës për ndërtimin e indeve, rritjen e muskujve dhe shëndetin e përgjithshëm”.

Si të natyralizoni hormonet tuaja!

Problemi kryesor me një çekuilibër hormonal që shkakton yndyrë tek zona e barkut është se të gjitha çështjet janë ciklike – një çështje çon në një tjetër dhe mbrapa. Kjo është arsyeja pse shumë gra kanë një kohë të vështirë të eliminojnë një bark të dhjamosur nga hormonet. Përveç ndërhyrjes mjekësore, ka ndryshime të jetesës që mund të bëni për të thyer ciklin dhe për të rivendosur hormonet tuaja brenda rregullit.

“Marrja e vendimeve të përditshme në lidhje me atë që hani, ushtrimet dhe si të përballoni situatat stresuese, është çelësi për të luftuar pabarazitë hormonale”, thotë Dr. Montoya.

Dr. Gottfried sugjeron që të rishikoni atë që hani. “Unë rekomandoj 40 ditë heqjen e sheqerit, glutenit, qumështit, alkoolit dhe kafeinës”, thotë ajo. “Qëllimi për të ngrënë një kg perime çdo ditë, të tilla si perime jeshile, së bashku me proteina anti-inflamatore. Qëllimi është zvogëlimi i stresit ushqimor duke shkurtuar ushqimet shumë reaktive. “Përveç ndryshimit të dietës suaj, Dr. Gottfried rekomandon dietë të përhershme, ajo preferon metodën 16: 8. Ajo gjithashtu këshillon të bëjë stërvitje HIIT dhe të flejë të paktën shtatë deri në tetë orë çdo natë. “Cilësia e dobët e gjumit shkakton kërdi në biokiminë tuaj të brendshme”, thotë ajo.