MENU
klinika

Kujdes!

6 ushqime që ndikojnë tek hormonet dhe na shkatërrojnë lëkurën

11.12.2018 - 20:23

Ushqimet që konsumojmë janë përcaktues të shëndetit tonë dhe gjithashtu ndikojnë edhe tek lëkura jonë. Të pasurit lëkurë të shëndetshme ose jo ndikohet drejtëpërdrejtë nga mënyra si ushqemi.

Pra shqetësimet që mund të shfaqen në lëkurë vijnë si pasojë e kequshqyerjes, pasi disa ushqime prishin balancën e hormoneve:

1. Bulmeti- Bëni kujdes me sasinë e konsumuar të produkteve të bulmetit, pasi ato janë ushqime që nxisin inflamacionin në trup.

2. Gluteni- Ashtu si qumështi, gluteni është një tjetër ushqim i fortë pro-inflamator.

3. Soja- Fitoestrogjeni në sojë shkakton puçrra në fytyrë.

4. Kikirikët- Edhe ata që nuk janë alergjikë ndaj kikirikëve mund të përjetojnë efekte anësore si çrregullime hormonale dhe inflamacion të lëkurës.

5. Kafeina- Kafeina mund t’i privojë trupit tuaj magnezin, zinkun dhe vitaminën B duke ndikuar drejtpërdrejtë në shëndetin e lëkurës.

6. Vaj luledielli- Vajërat për gatime kanë sasi të lartë të yndyrnave omega-6, të cilat gjithashtu shkaktojnë inflamacion të lëkurës.