MENU
klinika

Studime

Arsyet që shpjegojnë jetëgjatësinë!

05.12.2018 - 21:28

Një person i lumtur ka qeliza të shëndetshme, inde të shëndetshme, gjene më të shëndetshme, sipas Amit Sood, MD, Kryetar i Iniciativës së Mjekësisë Mind-Body, Klinika Mayo: Dr. Gupta.

Dr. Amit Sood është një profesor i mjekësisë dhe kreu i Iniciativës së Mjekësisë Mind-Mind në Klinikën Mayo. Ai thotë se qindra studime kanë vërtetuar se njerëzit që janë të lumtur janë gjithashtu më të shëndetshëm.

Këtu janë disa prej tyre:

• Njerëzit që janë më të lumtur duken më të rinj se mosha e tyre biologjike, kjo mund të jetë arsyeja pse njerëzit që janë më të lumtur jetojnë më gjatë;

• Lumturia ndikon në ADN-në tuaj. Gjenet që prodhojnë inflamacion janë më pak aktive te njerëzit e lumtur;

• Njerëzit më të lumtur kanë sisteme më të fuqishme imunitare, kështu që ata kanë një rrezik më të ulët të infeksionit;

• Ata kanë më shumë gjasa të jenë fizikisht aktiv. Pra, nuk është për t’u habitur që ata kanë një rrezik më të ulët të një sulmi në zemër.

• Dhe ata ndjejnë më pak dhimbje pas lëndimit ose sëmundjes. Lumturia në të vërtetë zvogëlon aktivitetin në rrjetin e dhimbjes së trurit.

Njerëzit e lumtur kanë më shumë “ton vagal”. Kjo i referohet nervit vagus në trurin tuaj, që rregullon funksionimin e zemrës, mushkërive, gjëndrave dhe traktit të tretjes.

Por Dr. Sood thotë se lumturia nuk është gjendja e natyrshme e njeriut. Ne duhet të punojmë për të. Dr. Sood: ‘Kjo është për shkak se truri ynë nuk ishte i dizajnuar për lumturi.

Truri ynë është projektuar për mbijetesë dhe siguri. Ajo nuk ishte e dizajnuar për paqe dhe lumturi. Dr. Gupta: Dr Sood thotë se rreth gjysma e potencialit tonë për lumturinë është e lidhur me gjene tona, por gjysma tjetër është mënyra se si ne kujdesemi për lumturinë tonë.

Dr. Sood: Lajm i mirë është se rreth gjysma e lumturisë suaj ose më shumë varet nga situatat tuaja të jetës dhe zgjedhjet që bëni.

Dr. Gupta: Pra, këtu janë disa mënyra për të rritur lumturinë tuaj: Socializohuni, qëndroni të lidhur me miqtë dhe të dashurit. Dr. Sood: Dyfishimi i miqve tuaj rrit lumturinë tuaj më shumë se dyfishimin e pagës suaj.

Dr. Sood: Për shkak të mënyrës së veprimit të trurit, sa më mirënjohës dhe dhembshur jeni, aq më të lumtur jeni. Në të vërtetë, ndjekja e mirënjohjes dhe dhembshurisë ju bën më të lumtur se ndjekja e vetë lumturisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pakësoni rrezikun kardiovaskular

Mendja e shëndoshë, në trup të shëndoshë!