MENU
klinika

Nis funksionimin

Dekretohet Ushtria e Kosovës

28.12.2018 - 11:58

Hynë për të parën herë në zyrën e presidentit me statusin e ushtarakut.

Është dita historike kur Ushtria e Kosovës nis funksionimin e saj, pasi Hashim Thaçi nënshkroi dekretin e ligjit për shndërrimin në ushtri të mirëfilltë të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Një falenderim të veçantë pati për aleatët ndërkombëtare që mbështetën këtë projekt.

Hashim Thaçi, President i Kosovës: Dua të falënderoj mbështetësit ndërkombëtarë, ShBA-në dhe shtetet tjera aleate, në këtë ditë të rëndësishme të zyrtarizmit të Ushtrisë së Kosovës.

Kuvendi i Kosovës miratoi në një seancë të veçantë më 14 dhjetor, ligjet për formimin e ushtrisë dhe krijimin e ministrisë së mbrojtjes.

Ushtria përbëhet nga 8 mijë trupa, ndër të cilët 3 mijë janë në rezervë. Buxheti për ushtrinë është 51 milionë Euro dhe parashikohet të shtohet çdo vit me nga 5 milionë.

Edhe pse Beogradi e sheh si kërcënim, krerët e shtetit kosovar kanë garantuar se qëllimi i vetëm i ushtrisë është garantimi i paqes dhe ndihma në misionet e emergjencave civile.

'Open Balkan'/ Abazoviç: Mali i Zi mbështet nismën!

Kurti: Nuk janë të sigurta iniciativat që nuk kanë brenda BE!

Akti i fundit i shpërbërjes së Jugosllavisë!

Çfarë do të ndodhë në Ballkan në 50, 80 apo 100 vitet e ardhshme?

Dy ditë nga zgjedhjet në Kosovë

Premtimet e kandidatëve për qytetarët

Aksioni kundër kontrabandës në Kosovë

Gjykata merr vendimin për pesë të arrestuarit

SHBA cakton ambasadorin e ri në Serbi

Diplomati amerikan njihet si negociator i vështirë

"Ne do të luftojmë kundër saj me çdo çmim"

Kurti flet për aksionin kundër kontrabandës në veri