MENU
klinika

Shorti

“Euro 2020”, Kosova “peshkon” Anglinë

02.12.2018 - 13:43

Kombëtarja e Kosovës në futboll debuton në eliminatoret e një Europiani, atë të “Euro 2020”, që nisin në mars të vitit të ardhshëm. Ka edhe një derbi në Ballkan.

Pas paraqitjes së mirë në turneun e Nations League, ku zuri vendin e parë në grupin e saj, skuadra kosovare u rendit në vazon e pestë në hedhjen e shortit të zhvilluar sot në Dublin të Irlandës.

Kosova u pozicionua në Grupin A, së bashku me Anglinë, Republikën Çeke, Bullgarinë dhe Malin e Zi. Pra, kombëtarja e trajnerit Challandes është pozicionuar në një grup me 5 skuadra, një grup i vështirë për Kosovën në këto eliminatore të Europianit.

Spikat dueli mes Kosovës dhe Anglisë së yjeve të futbollit Botëror, por edhe përballjet me skuadrat e tjera janë të forta.

SHORTI I EUROPIANIT 2020

Group A: England, Czech Republic, Bulgaria, Montenegro, Kosovo

Group B: Portugal, Ukraine, Serbia, Lithuania, Luxembourg

konica sportkonica sport mobile

Group C: Netherlands, Germany, Northern Ireland, Estonia, Belarus

Group D: Switzerland, Denmark, Republic of Ireland, Georgia, Gibraltar

Group E: Croatia, Wales, Slovakia, Hungary, Azerbaijan

Group F: Spain, Sweden, Norway, Romania, Faroe Islands, Malta

Group G: Poland, Austria, Israel, Slovenia, FYR Macedonia, Latvia

Group H: France, Iceland, Turkey, Albania, Moldova, Andorra

Group I: Belgium, Russia, Scotland, Cyprus, Kazakhstan, San Marino

Group J: Italy, Bosnia & Herzegovina, Finland, Greece, Armenia, Liechtenstein

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN