MENU
klinika

Zbulime dhe trajtime

Flokët ju tregojnë se çfarë sëmundjesh keni!

28.12.2018 - 16:55

Flokët tuaj zbulojnë shëndetin tuaj.

Hulumtimet tregojnë se ndryshimet në pamjen, strukturën ose trashësinë e flokëve tuaj mund të jenë shenja të gjendjeve themelore shëndetësore, si sëmundja e tiroides.

Ja se si mund të tregoni nëse ndryshimet e flokëve tuaj janë për shkak të një problemi shëndetësor ose gjenetik, duke filluar me numrin e parë: Ndryshimet e papritura, të tilla si humbje shumë e madhe e flokëve, kanë të ngjarë të lidhen me një problem shëndetësor të trajtueshëm.

Flokët gri dhe stresi

Stresi i kthen flokët gri. “Stresi oksidues mund të ndikojë në prodhimin e qelizave që prodhojnë pigmente”, thotë dermatologu Paradi Mirmirani, MD, me departamentin e dermatologjisë në Grupin Permanente Medical, në Vallejo të Kalifornisë.

 

Dermatologët nuk e dinë saktësisht se pse trauma dhe stresi i kthejnë flokët në gri për disa individë dhe për të tjerët jo, por Dr. Mirmirani shpjegon se kur flokët fillojnë të dalin gri diktohen pjesërisht nga gjenet tuaja.

Flokët e brishtë dhe Sindroma e Cushing-it

Flokët e brishtë janë një simptomë e sindromës së Cushing. Por, Dr. Mirmiran vëren se ka shumë simptoma të tjera të dukshme të kësaj gjendjeje të rrallë të shkaktuar nga kortizoli i tepërt, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, lodhjen dhe dhimbjen e shpinës.

Trajtimi për sindromën e Cushing mund të përfshijë ndryshimin e dozës së ilaçeve që mund të shkaktojnë këtë problem. Njerëz të tjerë mund të kenë nevojë për kirurgji, kimioterapinë ose terapinë me rrezatim për të korrigjuar mbiprodhimin e kortizolit të gjëndrave të veshkave.

Flokë të thatë, të hollë dhe sëmundja e tiroides

“Njerëzit që kanë sëmundjen e tiroideve të quajtur hipotiroidizëm mund të vërejnë rritjen e flokëve dhe një ndryshim në dukje”, thotë Dr. Mirmirani.

Hipotireoza do të thotë që tiroidi juaj nuk po funksionon në mënyrë efektive. Mund të ndryshojë pamjen e flokëve dhe të shkaktojë simptoma të tjera, të tilla si lodhje, intolerancë, të ftohtë, dhimbje të përgjithshme, dhimbje të muskujve, fytyrë të fryrë dhe shtim në peshë.

Një test i hormoneve tiroide stimuluese (TSH) do të diagnostikojë gjendjen dhe trajtimi nënkupton marrjen e medikamenteve tiroide.

Rënia e flokëve dhe anemia

Nëse papritmas vërehen shumë flokë në krëhër ose në dyshemenë e dushit, kjo mund të jetë një shenjë se trupi juaj ka nivele të ulëta të hekurit ose anemi. Ju duhet të kryeni testet e posaçme. Shtesat e hekurit ose një ndryshim në dietë, duke përfshirë më shumë ushqime të pasura me hekur mund t’ju ndihmojë të mbani flokët e shëndetshëm.

Rënia e flokëve mund të ndodhë (përkohësisht) me ndryshime të papritura në nivelet e estrogjenit dhe shpesh vërehet pas shtatzënisë ose me ndalimin e pilulave të kontrollit të lindjes.

Rënia e flokëve dhe mungesa e proteinave

Proteina është thelbësore për ndërtimin e flokëve tuaj, kështu që nëse nuk merrni mjaftueshëm, ju mund të vini re humbjen e flokëve.

Njerëzit që kanë vështirësi gastrointestinale ose që sapo kanë kryer kirurgji të anashkalimeve të stomakut, mund të kenë probleme me tretjen e proteinave. Këto situata të specializuara duhet të menaxhohen me ndihmën e mjekut tuaj.

Flokët dhe zbokthi

Ndodh që në shpatullat tuaja, madje edhe në vetullat tuaja ka një shenjë të pezmatimeve seborrheike, më shpesh të quajtur zbokth.

Shampot e specializuara të flokëve dhe kortizone, të përshkruara nga mjeku mund të ndihmojnë në menaxhimin e kësaj gjendjeje. Zbutja, e cila mund të shkaktohet nga maja në lëkurë ose një inflamacion i lëkurës, zakonisht është më e rënduar në dimër.

Flokët e dëmtuar

Nxehtësia dhe ngjyra që përdorni për t’i lyer ju shkaktojnë brishtësi në flokë, gjithashtu i bëjnë të thatë gjë që është e vështirë për t’i ruajtur të shëndetshëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vetëm me përbërës natyral

3 receta për flokë të shëndetshëm