MENU
klinika

Personalitet letrar

Kadare nderohet si anëtar i akademisë edhe në Mal të Zi

22.12.2018 - 15:54

Shkrimtari më i njohur i hapësirës mbarshqiptare, Ismail Kadare, anëtar i Akademisë së Shkencave në Shqipëri është zgjedhur edhe si anëtar i huaj i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi.

Këtë e ka bërë të ditur Akademia e Shkencave të Shqipërisë, përmes një postimi në rrjetet sociale bën me dije se akademiku Ismail Kadare është zgjedhur anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave të Malit të Zi.

Lajmi bëhet i ditur nga letra që Presidenti i Akademisë, Akademik Dragan K. Vukčević, i cili i ka dërguar shkrimtarit.

“Është nderi dhe kënaqësia ime t’ju informoj se në Asamblenë e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi, mbajtur më 18 dhjetor, 2018, Ju jeni zgjedhur anëtar i huaj i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi.

Jam i sigurt se me autoritetin dhe punën Tuaj profesionale, do të kontribuoni shumë në zhvillimin e mëtejshëm dhe reputacionin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi”, shkruan presidenti i Akademisë së Shkencave të Malit të Zi, akademiku Dragan K. Vukčević.

Anëtarët e Shkencave të Malit të Zi, kanë pasur dëshirë që Ismail Kadare të japë kontributin e tij të çmuar letrar edhe për vendin e tyre si një nga figurat letrare më të lakuara në Ballkan, gjithashtu disa herë kandidat për çmim Nobel dhe me një karrierë të gjatë në letërsinë shqiptare.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN