MENU
klinika

Divertikuliti

Keni probleme me tretjen e ushqimeve? Ja arsyet!

08.12.2018 - 15:48

A mund të jetë dhimbja juaj e stomakut një shenjë paralajmëruese e divertikulitit? Nëse jeni mbi moshën 40 vjeç, ka mundësi që të ndodhë.

Divertikuliti është një formë e kolitit, një sëmundje inflamatore e zorrëve (IBD), që mund të jetë serioze dhe kërkon operacion nëse nuk diagnostikohet shpejt apo nëse nuk trajtohet.

Gjendja ndodh kur struktura të vogla, qese të quajtura forma divertikulare në traktin e tretjes (kur në këtë vend, ata quhen divertikulozë) bëhen të infektuar.

Cilat janë shkaqet më të zakonshme të divertikulit?

Divertikula formohet kur shtresa e brendshme e indit të butë të zorrëve kalon përmes shtresës së jashtme muskulare, duke formuar një xhep apo një shtresë të gjatë. Kjo ndodh më shpesh kur muskujt e zorrëve janë më të dobëta, veçanërisht në zorrës së trashë sigmoide.

divertikuliti-konica.al

Duhet të tregoni kujdes me ushqimin për të devijuar problemin.

Mishi i kuq: Nuk ka rregull rreth asaj se sa shumë mish të kuq hani, por në përgjithësi dietologët rekomandojnë zgjedhjen e burimeve më të lehta të mishit (si peshku, gjeldeti, mishin e pulës dhe pa lëkurë).

Mjekët këshillojnë njerëzit me divertikul të mos hanë arra, fara, apo kokoshka, të cilat ata mund të bllokonin hapjet e divertikulave dhe të çonin në shpërthime të divertikulitit.

Mundohuni të kryeni aktivitete fizike, si: 150 minuta stërvitje aerobike me intensitet të moderuar gjithashtu edhe ecja e shpejtë ju ndihmon.

Mjekët dhe hulumtuesit nuk janë të sigurt se çfarë shkakton divertikulën të përparojë në infeksion, por ata kanë identifikuar disa shkaqe të mundshme.

Teoria më e pranuar është se presioni në rritje i zorrës së trashë, i shkaktuar nga kapsllëku ose probleme të tjera të tretjes, mund të çojë në acarim muret e një divertikuli. Bakteret ose materiali i vështirë fekal i pranishëm në zorrë mund të depozitohet, duke shkaktuar inflamacion dhe infeksion.

divertikuliti-konica.al

Faktorët e rrezikut jo-ushqimor të lidhur me divertikulitin janë?

* Ulja e niveleve të serotoninës në tru;

* Gjenetika;

* Obeziteti;

* Mungesa e aktivitetit fizik;

* Pirja e duhanit.

Disa ilaçe shoqërohen me një rrezik të shtuar të divertikulitit, duke përfshirë:

* Steroidet;

* Opiatet;

* Barnat anti-inflamatore josteroidal (NSAIDs).

A mundet që një dietë me fibra të ndikojë për mirë?

Shkencëtarët kanë kohë që besojnë se mungesa e fibrave në dietën tuaj ushqimore mund të rriste rrezikun e divertikulozës.

Një dietë e pasur me fibra është një nga trajtimet kryesore për divertikulit