MENU
klinika

Arsyet

“Krizë” në qeverinë izraelite/ Zgjedhje të parakohshme në prill

24.12.2018 - 15:17

Qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu ka rënë dakord të mbajë zgjedhje të parakohshme më 9 prill pas një takimi midis anëtarëve të koalicionit të tij qeverisës.

Partia e koalicionit në qeverinë e Netanjahut ka vendosur të shpërndajë parlamentin dhe të mbajë zgjedhjet në fillim të prillit “në emër të përgjegjësisë buxhetore dhe kombëtare”, tha deklarata e një zëdhënësi të partisë Netanyahu të Likud.

Por vendimi duket të jetë i lidhur me një njoftim të mëhershëm nga Yair Lapid, kreu i partisë opozitare Yesh Atid dhe kundërshtari kryesor i Netanjahut, se fraksioni i tij nuk do të mbështesë legjislacionin që synon pranimin e studentëve të ultra-ortodoks në ushtri.

Ndërsa të gjithë izraelitët hebrenj u kërkohet të shërbejnë në ushtri në moshën 18 vjeçe, ata që studiojnë në shkollat ​​fetare, tradicionalisht kanë qenë të përjashtuara. Megjithatë, mungesat e fuqisë punëtore në vitet e fundit dhe kërkesat në rritje për barazi kanë detyruar qeverinë të rivlerësojë çështjen dhe të krijojë një legjislacion të ri.

Hartimi i një ligji që dukej se do të kënaqte të gjithë anëtarët e koalicionit të Netanjahut, ka qenë një burim tensionesh gjatë vitit të kaluar.

Netanjahu, tani në mandatin e tij të katërt si kryeministër, ka qeverisur me një shumicë prej 61 vendesh në parlamentin 120-anëtarësh. Ai kryeson partinë e djathtë Likud.

Sipas ligjit izraelit, zgjedhjet kombëtare duhej të mbaheshin deri në nëntor 2019. Netanjahu gjithashtu po përballet me një presion në rritje për një sërë hetimesh korrupsioni në punët e tij.

Megjithatë, Netanjahu nuk kërkohet të japë dorëheqjen nëse akuzohet dhe sondazhet kanë treguar se partia e tij Likud do të mbetet më e madhja në parlament pas zgjedhjeve të reja.

Netanjahu i tha krerëve të koalicionit në fillim të takimit se ata duhet të diskutojnë zgjedhjet. Ministri i Financave Moshe Kahlon u pajtua menjëherë, ndërsa kreu i koalicionit David Amsalem tha se është e vështirë për qeverinë të kalojë ligjet me përbërjen aktuale të Knesset, duke marrë parasysh shumicën e ngushtë të koalicionit.

“Nuk mund të vazhdojmë kështu”, tha Amsalem. Netanjahu u përgjigj: “Pra, nëse është shumë e vështirë, ne kemi nevojë për zgjedhje”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fundi i regjimit "sionist"

Irani: Do të shkatërrojmë Israelin