MENU
klinika

Nga The Economist

“Lufta” për karrigen e Merkelit

03.12.2018 - 14:41

Në vitet 1950, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë Perëndimore (CDU) i siguroi votuesit se ata nuk do të bënin eksperimente. Pra, është e habitshme të shohësh partinë, kaq poshtë në sondazhe, dhe kaq të lodhur pas 13 vjetësh në qeveri, të revitalizohet papritmas nga një risi pothuajse e pashembullt: zgjedhje për udhëheqësin.

Janë propozuar tre kandidatë për të zëvendësuar Angela Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz dhe Jens Spahn. Fituesi do të zgjidhet nga 1,001 delegatë në një kongres në Hamburg më 7 dhjetor.

Pa dyshim, partia po kënaqetme këtë ndjesinë e rinovimit. Merz dhe Spahn janë nga shteti i Nordrhein-Westfalisë, dhe zonja Kramp-Karrenbauer ka drejtuar Saarlandin.

Jens Spahn, konsiderohet prej kohёsh si kritik i Merkelit, dhe si zёdhёnës pёr tё gjithё ata nё parti, qё mendojnё se nёn Merkelin CDU-ja ka marrё njё profil socialdemokrat.

Edhe pse Spahn ёshtё relativisht i ri, atij shumё nё parti ia besojnё detyrёn e kryetarit. Ai shpesh gjatё debateve kontroverse ёshtё treguari qëndrueshёm.

62 vjeҁari jurist dhe ekspert financash, Friedrich Merz para shumё vitesh u shkёput nga Gjermania dhe konsiderohej si kritik gjuhёmprehtё i Merkelit. Merz e konfirmoi para gazetarёve gatishmёrinё e tij pёr tё kandiduar. Qё nga viti 2009 Merz ёshtё kryetar i “Rrjetit Ura-Atlantik”.

Gafat e kohëve të fundit, veçanërisht lidhur me garancinë e azilit në kushtetutën e Gjermanisë, theksojnë mungesën e përvojës në politikë.

Ndoshta për këtë arsye sondazhet favorizojnë Kramp-Karrenbauer.

Pas një nisjeje të ngadaltë të fushatës, kandidatët kanë filluar të kritikojnë njëri-tjetrin. Megjithatë, pavarësisht të gjitha grindjeve, debati nuk ka mundur të ndizet siç duhet.

Pra, në të gjitha bisedat për rinovimin e partisë, është e vështirë të dallosh urinë për revolucion.

Shumë delegatë të Hamburgut, një përfaqësues i shtetit, politikanë lokalë dhe  mbështetës të partisë, ende nuk kanë vendosur se kë do të mbështesin.

“Shumë njerëz në parti po kërkojnë një ndryshim”, thotë Günter Krings, kreu i grupit Nord-Rhine-Westphalia në parlamentin e Gjermanisë. “Por jo shumë, përndryshe ne nuk do të ishim më kristianë demokratë.” Eksperimentet janë të mira, por për aq kohë që rezultati është i parashikueshëm.

The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Do të japë dorëheqjen

Fundi i epokës “Merkel” erdhi

"Evropa do të humbasë shumë"

Rënia e Merkelit dhe e ardhmja e Evropës

Nga New York Times

Po tani që Merkel po ikën?