MENU
klinika

Ç'të presim nga viti 2019?

Momentet më të rëndësishme të politikës botërore në 2018

31.12.2018 - 12:07

Që nga afrimi midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut në Olimpiadën Dimërore deri tek samiti i tmerrshëm i G20 në dhjetor, viti 2018 ishte plot surpriza. Më poshtë janë disa nga momentet përcaktuese të vitit që po lëmë pas.

Trump pushon këshilltarët

Pas zhgënjimit në rritje me disa zyrtarë të tij të lartë, Marsi e gjeti Donald Trump duke pushuar nga puna Sekretarin e Shtetit Rex Tillerson dhe Këshilltaren e Sigurisë Kombëtare H.R. McMaster. Të dy ishin parë si ndikime shumë të mëdha për Trump.

Largimi i Shefit të Shtabit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, e la Sekretarin e Mbrojtjes James Mattis ndikimin kryesor kyçës.

Dhe rezultoi që Trump i shpërfill totalisht ata, duke besuar vetëm tek instiktet e veta.

Takimet e Trump me Vladimir Putin dhe Kim Jong-un

Në Singapor në qershor dhe në Helsinki në korrik, Trump mirëpriti udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe Presidentin rus Vladimir Putin. Ngrohtësia e samiteve qëndronte në kontrast të fortë me mbledhjen e G7 të liderëve perëndimorë dhe aleatë në Kanada, gjithashtu në qershor.

Ngjarjet në G7 treguan një përkeqësim në diplomacinë ndërkombëtare. Konfrontimet midis avionëve dhe anijeve luftarake në Detin e Kinës Jugore dhe në Evropë janë rritur ndjeshëm.

Vrasja e Khashoggit

Gazetari saudit Jamal Khashoggi, u vra dhe thuhet se u shpërbë në ndërtesën e konsullatës së vendit të tij në Stamboll. Ashtu si tentativa për vrasjen e agjentëve të dyshuar rusë në një ish agjent të dyfishtë në qytetin britanik të Salisbury, një vit më parë, vrasja nxiti zemërim ndërkombëtar dhe besohet se princi saudit ka urdhëruar vrasjen.

Ndërkohë, shumë qeveri autokratike po shkelin të drejtat e njeriut, duke ndërmarrë haptazi veprime drakoniane kundër kritikëve dhe armiqve. Rusia po vazhdon fushatën e saj të pamëshirshme ushtarake kundër enklavave rebele të mbetura në Siri dhe një koalicion i udhëhequr nga sauditët ka vazhduar luftën në Jemen, me kosto katastrofike për civilët, dhe miliona njerëz që përballen me urinë.

Samiti i G20 ndërkohë që Parisi digjej

Samiti i G20 i nëntorit në Argjentinë ishte ndoshta takimi shumë i suksesshëm shumëvjeçar, me udhëheqësit botërorë që arritën të bien dakord për reformën e tregtisë globale. Takimi i Trump me Xi të Kinës solli një lehtësim të përkohshëm nga lufta tregtare e të dy vendeve, edhe pse tensionet e Ukrainës dhe hetimi i Muellerit të Rusisë e bënë të pamundur një takim Trump-Putin.

Megjithatë, ndërsa liderët takoheshin, trazirat në Paris ishin kudo në titujt e mediave.

Pothuajse çdo udhëheqës perëndimor në Argjentinë u kthye në shtëpi dhe u përball me një krizë ekzistenciale politike. Presidenti francez Emmanuel Macron që nga ajo kohë u përball me kërkesat e protestuesve “Jelekëvverdhë”, veçanërisht mbi taksën e karburantit, por kjo nuk ka qenë e mjaftueshme për të frenuar trazirat.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka sinjalizuar se ajo së shpejti do të largohet nga politika.

Kryeministrja britanike Theresa May ka dështuar deri tani të gjejë një marrëveshje të Brexit që mund ta miratojë Parlamenti.

Zgjidhja e këtyre çështjeve do të jetë e vështirë, dhe më shumë “përçarje” duken të pashmangshme përgjatë vitit 2019 dhe më tej.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, viti i humbjeve të mëdha për Evropën…

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…