MENU
klinika

Dhimbje të forta koke

Mos hani këto ushqime nëse keni migrenë!

03.12.2018 - 20:40

Nuk ka asgjë si një dhimbje koke e fortë dhe shpeshherë ju bën që të kërkoni një ambient të qetë dhe të errët.

Nëse vuani nga dhimbja kronike e kokës, duhet të merrni masa. Më shumë se 45 milionë amerikanë kanë dhimbje kronike nga migrena, tensioni ose nga shkaqe të tjera.

Gratë vuajnë nga dhimbja e kokës më shpesh se meshkujt, ndoshta për shkak të ndryshimeve në kimikatin e trurit të quajtur serotonin, i cili luan një rol në dhimbje dhe depresion. Kur nivelet e estrogjenit të hormonit bien, nivelet e serotoninës ndryshojnë gjithashtu.

Nëse vuani nga migrena, tensioni, sinusiti, artriti ose dhimbja e nofullës, të gjitha dhimbjet e kokës kanë një fije qendrore që i lidh ato së bashku: shkaktarët e brendshëm ose të jashtëm e bëjnë trupin të reagojë me dhimbjen që ndihet në kokë.

Këto shkaktarë mund të rrjedhin nga ushqimet, duhani, kimikatet, stresi, mjedisi, ose hormonet tuaja dhe shkaqe që mund të ndryshojnë nga një person në tjetrin.

Disa ushqime, të tilla si: alkooli, çokollata dhe kafeina, janë identifikuar si shkaktarë të përbashkët të migrenës.

“Nuk është aspak e pazakontë që ushqimi të shkaktojë migrenë ose lloje të tjera të dhimbjeve të kokës,” thotë Noah Rosen, MD, drejtor i Institutit të Shëndetësisë në North Shore-LIJ Health System në Great Neck, Nju Jork.

Ka disa ushqime klasike që shkaktojnë dhimbje koke në shumë njerëz. Kjo është arsyeja pse ndjekja e dietës për migrenën është një ide e mirë. Migrena shpesh shkaktohet nga një dietë jo e mirë.

Fondacioni Kombëtar i Dhimbjes së Kokës liston ushqimet e mëposhtme që mund të shkaktojnë migrenë dhe për këtë arsye duhet të shmangen:

• Djathi i pjekur;

• Turshi;

• Çokollate;

• Çdo gjë që është e fermentuar ose marinuar;

• Krem kosi;

• Arra;

• Bukë;

• Fasule dhe bizele;

• Ushqimet që përmbajnë glutamate monosodium (MSG), duke përfshirë salcë soje;

• Rrush i thatë, avokado dhe kumbulla të kuqe (nuk duhet të hani më shumë se njëherë në ditë);

• Banane (jo më shumë se 1banane në ditë);

• Pica;

• Sasi të tepërt të pijeve të çajit, të kafesë ose të pijeve me gaz (kufizohen në 2 gota në ditë);

• Suxhuk;

• Pije alkoolike (kufizoni veten në dy pije normale).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN