MENU
klinika

Shkakton artrit, kancer, diabet!

Ndiheni të lodhur tej mase? Mund të keni inflamacion

02.12.2018 - 12:26

Nëse ndjeheni më të lodhur se zakonisht, inflamacioni mund të jetë i pranishëm në trupin tuaj.

Hulumtimet e fundit sugjerojnë se inflamacioni i vazhdueshëm është burim i shumë sëmundjeve të tilla, si: artriti, sëmundjet e zemrës, kanceri, diabeti dhe madje edhe sëmundja e Alzheimerit.

Në përgjithësi, inflamacioni është një mekanizëm mbrojtës në trup që ndihmon në ndalimin e rritjes së qelizave anormale, nxit shërimin e indeve të dëmtuara dhe sinjalizon qelizat për të luftuar infeksionet virale dhe bakteriale.

Por kur inflamacioni vazhdon, ajo kërkon që trupi të rekrutojë ndërmjetës të ndryshëm për të mbrojtur qelizat. Dhe kur këto ndërmjetës janë të pranishëm për periudha të zgjatura kohore ata mund të shkatërrojnë indet e shëndetshme dhe të shkaktojnë sëmundje.

Shtimi i ushqimeve anti-inflamatore në dietën tuaj mund të nxisë shërimin dhe zvogëlimin e rreziqeve shëndetësore në trup.

Ne të gjithë e dimë se ndryshimi i plotë i dietës është sfiduese, por duke shtuar disa ushqime që ulin inflamacionin mund të ndihmojnë shumë.

Çelësi i reduktimit të inflamacionit përmes dietës përfshin eliminimin e ushqimeve me konservues dhe të shtohet konsumimi i më shumë frutave dhe perimeve.

Përveç kësaj, erëza si shafran i Indisë, xhenxhefil dhe piper kajsi të gjithë kanë veti anti-inflamatore. Piperi përmban kapsaicin, një përbërës që redukton substancën P, një proteinë pro-inflamatore që mund të gjendet në vendin e indeve të fryrë dhe qelizat anormale. Reduktimi i substancës P mund të ulë dhimbjen, ënjtjen dhe madje edhe dëmtimin dhe të indit.

Konsideroni shtimin e ushqimeve të mëposhtme në dietën tuaj për të nxjerr jashtë inflamacionin:

Çaj i bardhë dhe jeshil: Këto çajra janë plot me polifenole, të cilat janë kimikate që gjenden në ushqime dhe erëza që luftojnë inflamacionin dhe reduktojnë stresin oksidativ. Provoni të shtoni dy gota në rutinën tuaj të përditshme.

Ulliri: Përdorimi i këtij lloji vaji në gatimin tuaj shton acidet yndyrore omega-3, të cilat janë të njohura si luftuese të inflamacionit. Vaj i ullirit gjithashtu përmban oleocanthal, që është një anti-oxidant natyror dhe i fuqishëm me efekt si ibuprofeni.

Verë e kuqe: Vera e kuqe mund të përmirësojë shëndetin e zemrës dhe diabetin sepse përmban resveratroli, një tjetër anti-inflamator natyror. Mos harroni ta konsumoni në sasi të vogla, pa abuzuar.

Arra: Arrat janë një burim i madh i acideve yndyrore omega-3 dhe kanë treguar që reduktojnë inflamacionin në trup. Këto arra ushqyese gjithashtu përmbajnë nivele të larta të proteinave, magnezit dhe fibrave.

Kakao: Mund të rrisë flavonolet në trup. Flavonolet ndihmojnë në eliminimin e toksinave dhe janë të njohura për të reduktuar prodhimin dhe efektin e substancave pro-inflamatore. Çokollata e errët është një burim i madh.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN