MENU
klinika

Deklarata e Brnabiç

‘Nuk ka dialog pa largimin e taksës 100%’

25.12.2018 - 09:48

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ka thënë se Beogradi është i gatshëm të vazhdojë dialogun me Prishtinën, atëherë kur taksa të hiqet. Siç thotë ajo, kjo taksë e ka kthyer të gjithë rajonin 50 hapa prapa.

Në një intervistë për Televizionin Publik të Serbisë, Brnabiç, ka thënë se, “ne kemi nevojë për paqe dhe stabilitet. Parakushti për çdo përparim ekonomik është paqja dhe stabiliteti rajonal“.

'Nuk ka dialog pa largimin e taksës 100%' konica.al

Kur është fjala për letrën që presidenti Donald Trump, që i dërgoi presidentit Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandar Vuçiç, Brnabiç thotë se është e befasuar.

Letra është një thirrje për Prishtinën për të ndaluar provokimet. Siç tha presidenti, ne nuk do të kthehet në dialog, deri sa taksa është në fuqi”, tha Brnabiç. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përmbledhja ditore e rajonit

Kosova përgatitet për dialogun me Serbinë


"Nuk ka rrugë drejt BE-së nëse nuk..."

Ish-zyrtari amerikan paralajmëron Serbinë

Policia zbardh detaje nga grabitja e armatosur

Prishtinë/ 33-vjeçarja u vra në sy të burrit dhe fëmijëve

Eksperti i sigurisë zbulon skenarin e Rusisë

Shteti që Moska po e përdor për të shkaktuar trazira në Ballkan