MENU
klinika

Do të kundërshtojë politikat e Merkelit?

Pasardhësja e Merkelit do të ndryshojë politikën e migracionit

09.12.2018 - 17:07

Udhëheqësja e re e Bashkimit Kristian Demokratë të Gjermanisë (CDU) foli të dielën për planet për të ndryshuar politikat e emigracionit të parties, përpara zgjedhjeve evropiane të vitit të ardhshëm, duke sinjalizuar që ajo të mund të kundërshtojë qasjen liberale të Angela Merkel.

Partia konservatore zgjodhi Annegret Kramp-Karrenbauer për të zëvendësuar Merkelin të premten, e cila mund të jetë edhekancelarja e ardhshme e Gjermanisë, që ka ekonominë më të madhe të Evropës.

Ajo fitoi 517 vota nga 999 të tilla, duke mposhtur Friedrich Merz, i cili mori 482 vota.

Kramp-Karrenbauer,  shihet si kandidatja që do të vazhdojë politikat e Merkelit, në një kohë kur pjesa më e madhe e CDU-së  janë të etur për ndryshim. Në dallim nga dy kandidatët meshkuj, Kramp-Karrenbauer shihet si besnike ndaj Merkelit, dhe pikëpamjeve të saj liberale. Ajo ka shërbyer me sukses në rajonin gjerman Saarland.

Megjithatë, fitorja  e saj tregoi edhe një herë përçarjen në partinë më të madhe të Gjermanisë. Një nga çështjet kryesore ku nuk  bien dot dakord lidhet me politikat e emigracionit.

“Unë dua të diskutoj për migracionin dhe sigurinë me ekspertët dhe kritikët e politikave të emigrantëve dhe refugjatëve për të patur përmirësime konkrete”, tha Kramp-Karrenbauer për javën e Bild am Sonnta.

Politikat e Merkelit, dyert e hapura për emigrantët, në vitin 2015 e ka çuar partinë në humbje në zgjedhjet rajonale, dhe e ka bërë  Merkelin të marrë vendimin për të mos qenë më udhëheqëse e partisë.

Kramp-Karrenbauer, tha “ Ajo që është e mirë do të vazhdojë dhe ku ka vend për të ndryshuar gjërat, ne do të bëjmë ndryshime, ”  për transmetuesin ARD.

Kramp-Karrenbauer ishte më pak kritik ndaj politikës migrante të Merkelit sesa rivalët e saj në garën e udhëheqjes, dhe ka argumentuar se migrantët duhet të mësojnë gjermanishten dhe ata që kanë një dosje penale nuk mund të qëndrojnë.

Një nga detyrat e saj kryesore në zgjedhjet e vitit të ardhshëm në tre shtete lindore do të jetë rikthimi i votuesve që kanë mbështetur Alternativën e Largët të Largët për Gjermaninë (AfD).