MENU
klinika

A do të ketë sukses si paraardhësja?

Pse Annegret Kramp-Karrenbauer s’mund të jetë kurrë Merkeli 2?

24.12.2018 - 12:17

Annegret Kramp-Karrenbauer është e ngjashme me Merkel në stil, por jo në thelb, dhe, për Gjermaninë, kjo do të bëjë të gjitha ndryshimet.

Fitorja e Annegret Kramp-Karrenbauer në zgjedhjet e 7 dhjetorit për të udhëhequr Bashkimin Kristian Demokratik të Gjermanisë (CDU) është përshëndetur si një fitore për udhëheqësen që po largohet, kancelaren Angela Merkel.

Ajo ishte pasardhësja e preferuar i Merkelit si drejtuese e partisë së qendrës së djathtë të Gjermanisë dhe tani është favoritja për të qenë në krye të qeverisë pas Merkelit, më 2021.

Shumë gjermanë duket se janë të sigurtë se udhëheqja e Kramp-Karrenbauer do të përfaqësojë një vazhdimësi të stilit të moderuar të konservatorizmit të Merkelit.

Nuk është e vështirë të kuptohet pse gjermanët e kanë konsideruar Kramp-Karrenbauer(ose AKK), si një mini-Merkel. Ashtu si kancelarja e tanishme, ajo është një grua e pjekur, dikush që preferon të kërkojë publikisht konsensus sesa të përdorë retorikë polarizuese ideologjik

Ajo mund të duket si Merkel në stilin e udhëheqjes, por ato ndryshojnë shumë në thelb. Dhe kjo do të bëjë të gjitha ndryshimet.

Udhëheqësja e re mendohet se do të jetë në gjendje të “shërojë” ndarjet në CDU që kishte hapur Merkel dhe ndoshta do të zhdukë të gjitha defektet në të djathtën ekstreme për Gjermaninë.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Kramp-Karrenbauer ka qenë një konservatore sociale e njohur, ajo kundërshton martesën e të njëjtit seks, është pro ligjeve kufizuese të abortit në Gjermani; dhe ka kërkuar që refugjatët nga Siria të kthehen nga vendi ku erdhën. Në të vërtetë, ka pak arsye për të besuar se ajo  do të iniciojë ndonjë nga politikat liberale liberale sociale që Merkel ndërmori në vitet e fundit.

Kramp-Karrenbauer me siguri do të kërkojë të fitojë mbështetjen e AfD-së. Ajo fillimisht do të përqendrohet në bashkimin e CDU, thotë e përditshmja Berliner Zeitung.

Por mesa duket, ajo nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveçse të mbështesë prioritetet qartazi konservatore dhe mbase, edhe të anullojë disa prej politikave të Merkelit.

Suksesi i Merkelit u bë i mundur nga kombinimi i bindjeve të saj liberale dhe mbështetjes s nga partia e qendrës së djathtë të vendit.

Kramp-Karrenbauer nuk ka asnjë nga këto avantazhe, dhe ndaj nuk e dimë nëse do të ketë sukses ose jo./konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Evropa do të humbasë shumë"

Rënia e Merkelit dhe e ardhmja e Evropës

Do të japë dorëheqjen

Fundi i epokës “Merkel” erdhi