MENU
klinika

Nga New York Times

Pse u largua Jim Mattis, Sekretari amerikan i Mbrojtjes?

21.12.2018 - 10:23

Jim Mattis do të largohet si Sekretar i Mbrojtjes në muajin shkurt, dhe njoftimi u  bë pikërisht një ditë pasi Presidenti Trump urdhëroi tërheqjen e shpejtë të të gjitha 2,000 trupave amerikane nga Siria, vendim që Mattis dhe zyrtarë të tjerë e kishin kundërshtuar.

Mattis, gjenerali që do të dale në pension, tha në letrën e tij të dorëheqjes se pikëpamjet e tij mbi një numër çështjesh të politikës së jashtme dhe të mbrojtjes ishin krejtësisht në kundërshtim me ato të presidentit.

Mattis nuk përmendi në mënyrë të veçantë vendimin impulsiv të presidentit lidhur me Sirinë, por ai dhe zyrtarët e tjerë të lartë u befasuan.

Ishte më pak se tre muaj më pare, kur John Bolton, këshilltari i sigurimit kombëtar, foli lidhur me trupat amerikane në Siri.

Të mërkurën, Trump nuk e dëgjoi aspak Bolton dhe pjesën tjetër të ekipit të tij të sigurisë kombëtare me vendimin e tij të ashpër dhe të rrezikshëm për tërheqjen e trupave.

Ky veprim, solli pasiguri të reja rreth angazhimit të Amerikës në Lindjen e Mesme, gatishmërinë e tij për të qenë një udhëheqës global dhe rolin e Trump si komandant kryesor.

Duket se ka qenë përfundimtare për Mattis.

Edhe disa nga mbështetësit më të zjarrtë të Trump ishin të alarmuar nga kjo. “Ky është një gabim i madh,” shkroi një senator republikan, Marco Rubio nga Florida, në Twitter.

Gjatë fushatës së 2016-ës, Trump premtoi të tërhiqet trupat nga Siria dhe ka kërkuar një mënyrë që ta bëjë atë që atëherë. Në prill, ai i dha Pentagonit më shumë kohë për të përfunduar misionin, që nga koha e Obamës është përqendruar në përfundimin e Shtetit Islamik. Pastaj Bolton erdhi në detyrë dhe deklaroi se “ne nuk do të largohemi për aq kohë sa trupat iraniane janë jashtë kufijve iranianë dhe kjo përfshin trupat dhe milicitë iraniane”.

Derisa të hënën, James Jeffrey, i dërguari i Departamentit të Shtetit në Siri, i tha Këshillit Atlantik se Shtetet e Bashkuara do të qëndronin në Siri derisa ISIS të mposhtet, ndikimi iranian u frenua dhe pati një zgjidhje politike për luftën civile siriane.

Por të mërkurën, Trump nënvlerësoi këshilltarët e tij dhe interesat amerikane, duke ndryshuar kursin dhe duke deklaruar “Ne e kemi mundur ISIS-in në Siri “.

Një tërheqje amerikane do të ishte një dhuratë për Vladimir Putin, udhëheqësin rus, i cili ka punuar shumë për të zëvendësuar ndikimin amerikan në rajon dhe i cili të enjten e priti me entuziazëm vendimin.

Një vend përfitues tjetër është Irani. Me siguri do ta bënte më të vështirë për administratën Trump të zbatojë politikën e saj për “presion maksimal” ndaj Iranit.

Ndër humbësit më të mëdhenj ka të ngjarë të jenë trupat kurde që Shtetet e Bashkuara i kanë mbështetur në luftën kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, konsideron se shumë nga kurdët janë terroristë të vendosur të shkatërrojnë vendin e tij.

Vendimet e një pasoje të tillë normalisht janë vërtetuar tërësisht nga këshilltarët e sigurisë kombëtare të presidentit. Por ligjvënësit e kongresit thanë se nuk kishte shenja se çdo proces ishte ndjekur dhe një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë, duke refuzuar të diskutonte diskutimet e brendshme, tha të mërkurën, “Çështja këtu është që presidenti ka marrë një vendim”.

Duke gjykuar nga koha dhe toni i letrës së dorëheqjes së Mattis, presidenti e mori atë vendim i vetëm./konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përpjekjet e vazhdueshme të Sekretarit të Mbrojtjes

Jim Mattis, amerikani i vetëm që kërkon paqe me Kinën…