MENU
klinika

Nga The Economist

Pse Xi Jinping frikësohet nga viti 2019?

30.12.2018 - 11:41

Janë disa përvjetorë të rëndësishëm dhe Partia Komuniste është nervoze.

Para tridhjetë vjetësh, kur u afrua 1989, retë politike të stuhive po grumbulloheshin mbi Kinën. I frymëzuar nga udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbaçov, disa njerëz në Kinë mendonin se dhe vendi i tyre duhet të shpërbëhej gjithashtu.

Kalendari për vitin e ardhshëm përfshinte përvjetorë të mëdhenj të ngjarjeve politike në historinë moderne të Kinës. Shumë intelektualë po prisnin ato ditë me emocion, duke shpresuar se rastet do t’u siguronin atyre një pretekst për të shprehur ankesat e tyre rreth partisë në pushtet.

Edhe në 2019, do të ketë përvjetorë dhe Partia Komuniste është nervoze.

Kjo mund të duket e çuditshme. Që nga viti 1989 në Kinë janë shtuar shumë pasiguritë. Partia është në krye të detyrës. Megjithatë, forcat e sigurisë do të jenë në gatishmëri të plotë. Censorët do të punojnë gjatë gjithë kohës për të pastruar çdo referencë të paaprovuar në përvjetorët.

Ashtu si në vitin 1989, nuk do të jetë e lehtë për censorët të sigurojnë konformitetin politik. Kjo është për shkak se disa prej jubileve janë ato që vetë partia i pëlqen të përkujtojë.

kolana e librave

Për shembull 4 maji. Kjo ditë në 2019 do të shënojë 100 vjet që nga lëvizja e studentëve që çoi në themelimin e partisë në vitin 1921. Por në vitin 1989, 70-vjetori i Lëvizjes së 4 Majit ishte një frymëzim i madh për protestuesit në sheshin Tiananmen. Ka pak shenja se kjo mund të ndodhë edhe tani. Megjithatë pasiguritë  janë edhe sot.

70-vjetori i themelimit të Republikës Popullore më 1 tetor do të jetë një tjetër rast që partia dhe publiku mund të interpretojnë në mënyra të ndryshme.

Në fillim të vitit 1989, Fang Lizhi, një disident kinez i shquar, shkruan se përvjetorët atë vit në 4 maj dhe 1 tetor ishin “simbole të shpresës dhe dëshpërimit të Kinës”. Por në rajonet e populluara nga pakicat etnike, 1 tetori do të jetë më pak një rast gëzimi.

Siguria do të jetë intensive në të gjithë Tibetin dhe Xinjiangun, për të parandaluar ata që duan të shprehin pakënaqësitë e tyre.

Në 2019, Xi do të dyfishojë përpjekjet e tij për të parandaluar trazirat në shtëpi…

Mesa duket, Xi vepron sikur partia të jetë ende në rrezik. “Revolucionet e ngjyrave” që kanë rrëzuar regjimet e tjera autoritare duket se e ndjekin atë…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, viti i humbjeve të mëdha për Evropën…