MENU
klinika

Alarmi

Shfaqet bruceloza në Berat, 17 bagëti të infektuara

10.12.2018 - 15:57

Bruceloza, një prej sëmundjeve më të rrezikshme tek kafshët, ka gjetur terren muajt e fundit edhe në qarkun e Beratit.

Dhjetëra bagëti janë infektuar nga kjo sëmundje, ndërsa një fermë në Urën Vajgurore është futur në karantinë, ndërsa gjedhët janë eleminuar.

Burime të brendshme në Drejtorinë e Bujqësisë në Berat thonë se shkak për rikthimin e sëmundjes është mungesa e kontrollit veterinar por edhe mungesa e vaksinimit në kohën e duhur të kafshëve.

Aktualisht flitet për 17 raste, por numri i kafshëve të prekura nga sëmundja e brucelozës mund të jetë edhe më i lartë, pasi kontrollet nuk kanë përfunduar në të gjithë qarkun.

Bruceloza është një sëmundje e rrezikshme pasi transmetohet nga kafshët tek njerëzit, nëpërmjet konsumimit të produkteve si qumështi, djathi, gjalpi etj.

Pse u gjet gjysmë e zhveshur në kanal?

Mbyti dhe hodhi në kanal fqinjën, burg 58-vjeçarit

Peleshi: Mesazh për aktorë me qëllime rivale

Nisin punimet/ Baza ajrore e Kuçovës i kalon NATO-s

"Atë që na ka bërë ai s’na e ka bërë as Rama!"

Militantët e Berishës me pankarta në Fier

Drejtuesi përfundon në spital

Makina përplas motorin në Vlorë