MENU
klinika

Nga Project Syndicate

Trump gaboi, ISIS nuk “ka vdekur”…

30.12.2018 - 11:13

Tërheqja e SHBA nga Siria përtej gjithçkaje, mund të jetë e dëmshme, sepse ajo po urdhërohet nga një president i cili as nuk e ka idenë se çfarë po bën.

Asnjë konflikt në Lindjen e Mesme nuk është aq kompleks sa ai që lidhet me Sirinë.

Lufta përfshin një qeveri që është antithetike ndaj vlerave perëndimore dhe një kryengritje ekstremiste sunite.

Por në fakt ka luftëra të shumta që po luftohen në Siri.

Një luftë, e zhvilluar kundër Shtetit Islamik (ISIS), është e njohur mirë nga publiku amerikan. Më pak e kuptueshme është lufta për të pasuar qeverinë e Asadit, e cila ka qeverisur vendin si një dinasti sekulare për pothuajse 50 vjet. Një konflikt i tretë përfshin kurdët e Sirisë veriore, të cilët u bashkuan me Shtetet e Bashkuara për të luftuar ISIS, por që kanë frikë nga udhëheqësit turq.

Tani shtoni në këtë konflikt shumë të njëanshëm një president amerikan i cili as nuk e ka fare idenë se çfarë ndodh. Por, ndërsa Trump mund të ishte falur kur argumentonte se interesi i vetëm i Amerikës në Siri ishte humbja e ISIS-it, vendimi i tij i fundit për të tërhequr të gjitha forcat amerikane, është i pafalshëm.

Vendimi i Trump do të inkurajojë Presidentin Bashar al-Assad, sundimi i të cilit ka qenë katastrofik për Sirinë. Assad ka treguar vazhdimisht një paaftësi për të menaxhuar kompleksitetin e krizës.

kolana e librave

Por Assad e dinte se grupet ruse, iraniane dhe rajonale shiite ishin mjaftueshëm për ta kthyer valën në favor të tij. E megjithatë, Asadi, duket se nuk ka mësuar asgjë dhe nuk ka harruar asgjë gjatë 18 viteve të tij në pushtet dhe nuk ka gjasa të konsolidojë fitoren e tij.

Politika e SHBA-së në Siri, politika që Trump luftoi kundër dhe tani është braktisur zyrtarisht, ka kohë që mbështetet në dy shtylla: stabilitetin në Irak dhe humbjen e ISIS-it.

Por, në kundërshtim me pretendimet e Trump, ISIS nuk është as i mposhtur, as i vdekur.

Në vend që të kërkonte ndonjë gjë, Trump zgjodhi të deklaronte fitoren dhe të largohej. Ky vendim, dhe tërheqja e pritshme nga Afganistani dhe ndoshta gjetkë, përputhet me një model të njohur: Angazhimet e Amerikës me botën shpesh udhëhiqen nga një besim i parakohshëm se objektivi është arritur.

Por tërheqja nga Siria është më e dëmshme, sepse po urdhërohet nga një president i SHBA i cili as nuk e ka idenë se çfarë po bën. Faktet nuk janë njohuri dhe dija nuk është mençuri.

Christopher R. Hill, ish-ndihmës sekretar amerikan i Shtetit për Azinë Lindore, ishte ambasadori i SHBA në Irak, Korenë e Jugut, Maqedoni dhe Poloni, një i dërguar i posaçëm i SHBA për Kosovën, një negociator i Marrëveshjeve të Paqes të Dejtonit dhe kryenegociatori i SHBA Koreja e Veriut nga 2005-2009. Ai është këshilltar kryesor i Kancelarit për Angazhimin Global dhe Profesor i Praktikës në Diplomacinë në Universitetin e Denverit, dhe autori i Outpost./konica.al