MENU
klinika

Erdogan paralajmëron SHBA-në

Turqia do të ndërhyjë prapë në Siri

14.12.2018 - 16:39

Forcat turke do të hyjnë në qytetin sirian Manbij nëse Shtetet e Bashkuara nuk i heqin luftëtarët kurdë të YPG, tha të premten Presidenti Tayyip Erdogan.

Erdogan tha këtë javë se Turqia do të nisë një operacion të ri brenda disa ditësh kundër milicisë siriane kurde të YPG-së, e cila kontrollon kufijtë e rajonit kufitar verior të Sirisë, në atë që do të jetë fushata e tretë ushtarake e Turqisë në Siri për dy vjet.

Ankaraja dhe Uashingtoni kanë qenë prej kohësh në mosmarrëveshje për Sirinë, ku Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur YPG në luftën kundër Shtetit Islamik. Turqia thotë se YPG është një organizatë terroriste dhe një zgjatje e Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Turqia është ankuar për zbatimin e ngadaltë të një marrëveshjeje me Uashingtonin për të hequr luftëtarët kurdë nga YPG nga Manbij, i cili shtrihet kryesisht në territorin arab në perëndim të Eufratit, në bregun lindor të lumit.

“Manbij është një vend ku jetojnë arabët, por ata ia kanë dorëzuar zonën organizatës terroriste”, iu tha Erdogan anëtarëve të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik në një fjalim në Stamboll. “Tani po themi se duhet të pastrohet, hiqini ata, ose ndryshe do të hyjmë në Manbij. Po flas shumë qartë. ”

Erdogan tha se Turqia ishte gjithashtu e vendosur të sillte paqe dhe siguri në zonat në lindje të Eufratit, ku YPG kontrollon një zonë që shtrihet më shumë se 400 km përgjatë kufirit drejt Irakut.

Ai e  krahasoi fushatën ushtarake të premtuar me një inkursion në Siri veriore në vitin 2016 dhe një në fillim të këtij viti nga forcat turke dhe aleatët e tyre rebel sirianë.

Një zëdhënës i rebelëve sirianë tha të enjten se deri në 15,000 luftëtarë janë të përgatitur për të mbështetur operacionin e fundit të Turqisë.

 

Erdogan tha se Turqia kishte pritur mjaft kohë që të vepronte kundër milicisë së YPG. “Ne nuk po sigurojmë vetëm sigurinë për vendin tonë, por gjithashtu po mbrojmë nderin e njerëzve”, tha ai.

Komandanti kurd Mazloum Kobanin tha të enjten forcat demokratike siriane, të cilat drejtohen nga YPG, do të reagojnë fuqishëm ndaj çdo sulmi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Albert Çaçi

Beteja për Idlib-in