MENU
klinika

Receta

Më shëroi shikimin, hoqi yndyrën nga mëlçia dhe pastroi zorrët

15.12.2018 - 13:24

Për shkak të plakjes, funksionet e organeve të trupit përkeqësohen dhe ne përjetojmë probleme të shumta shëndetësore, të tilla si pengimi i zorrës së trashë dhe humbja e shikimit. Për më tepër, yndyra mund të grumbullohet në mëlçi, duke shkaktuar probleme me shëndetin e përgjithshëm.

Megjithatë, ju duhet vetëm një përbërës natyral për të parandaluar ose trajtuar këto çështje – Panxhar .

Kjo lloj perime e kuqërremtë evropiane shpesh shtohet në sallata ose haen  të papërpunuara, dhe ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë shikimin e përmirësuar, pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë.

Përveç kësaj, mbështet  shëndetin e zemrës dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Panxhari është i pasur me betaine dhe triptofan, të cilat janë substanca të rralla që reduktojnë stresin dhe qetësojnë nervat.

Ai  gjithashtu kanë veti të forta anti-inflamatore dhe është i pasura me antioksidantë që parandalojnë dëmtime të radikaleve të lira.

Një grua 60-vjeçare nga Maryland, përjetoi probleme të shumta shëndetësore për vite me rradhë. Vizioni i saj ishte pothuajse plotësisht i humbur, dhe i gjithë trupi i saj ishte në gjendje të keqe.

Një  mik i vajzës së saj kishte dëgjuar për përfitimet e mahnitshme të panxharit dhe i tha asaj për një trajtim natyral me këto perime.

Ai pretendoi se kjo recetë përmirëson shikimin, por gjithashtu pastron zorrën e trashë dhe mëlçinë dhe kështu heq të gjitha problemet shëndetësore të shkaktuara nga mbetjet toksike në trup.

Megjithëse fillimisht nuk ishte e bindur për efektivitetin, kjo grua e provoi metodën. Ajo  ishte e tronditur! Që pas ditës së parë, ndihej plot energji dhe shëndet, dhe pas disa kohësh, shikimi i saj u rikthye pothuajse tërësisht!

Prandaj, ajo vendosi të zbulojë recetën e këtij ilaçi të mrekullueshëm dhe të ndihmojë shumë njerëz në të njëjtën situatë.

kolana e librave

Sot, ne ju ofrojmë këtë recetë për një sallatë të panxhar që mund të konsumoni çdo ditë dhe kështu të gëzoni të gjitha këto përfitime:

Përbërësit :

2-3 panxhar

2 qepë

uthull

Vaj ulliri ekstra i virgjer

Kripë

Metoda e përgatitjes:

Pastroni  panxharët, i prisni dhe i  lini pak në ujë. Pas disa minutash nxirrini nga uji dhe hidhini në një tas. Shtoni pak kripë, qepët, uthull dhe vaj ulliri.

Trazojini të gjitha bashkë dhe e lini për një orë. Pastaj, është gati të shërbehet.

Meqë panxharët kanë shumë kalori, si dhe të gjithë përbërësit e tjerë, kjo sallatë do t’ju ndihmojë të përmirësoni shikimin, të pastroni mëlçinë dhe të pastroni zorrën e trashë. Konsumi i tij i rregullt do të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm dhe do të aktivizojë trupin .